Čína a Tálibán. Jestli spolu vybudují hospodářský zázrak, Západu to zlomí vaz, obává se Bašta

05.09.2021 10:17 | Zprávy

Někdejší diplomat Jaroslav Bašta varuje před sbližováním Číny a Tálibánu, mezi nimiž už probíhají diskuse o investicích do obnovy zdevastované země a upevňování moci radikálního hnutí. „Budování čínského hospodářského zázraku v jedné z nejzaostalejších zemí světa by nám mohlo definitivně zlomit vaz,“ vyjadřuje své obavy ve svém nedělním komentáři pro Prvnízprávy.cz.

Čína a Tálibán. Jestli spolu vybudují hospodářský zázrak, Západu to zlomí vaz, obává se Bašta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Tento týden tiskový mluvčí tálibů Zabíhulláh Mudžáhid oznámil, že jejich hnutí má pouze jednoho strategického partnera, a tím je Čínská lidová republika. Doslova řekl: Čína pro nás představuje fundamentální a jedinečnou možnost, protože je připravena investovat v naší zemi. Navíc bude spolupracovat na poválečné obnově Afghánistánu.

Konkrétně se zmínil o čínském projektu „Jeden pás, jedna cesta“, který považuje za obnovení historické Hedvábné stezky. Pak od obecných deklarací přešel ke konkrétním cílům čínských investic. ČLR se bude podílet na obnově těžebního průmyslu; konkrétně se zmínil o nalezištích mědi, jejichž exploatace se v nejbližší době obnoví a modernizuje právě zásluhou velkého souseda. Ten má pro Kábul představovat bránu na trhy celého světa.

Původní zdroj ZDE

S ohledem na zkušenosti třeba z Běloruska Bašta předpokládá, že čínské investice do těžebního průmyslu budou masivní a přijdou velmi rychle. „Stejně jako vybudování nezbytné dopravní infrastruktury, což se logicky zároveň spojí s projekty poválečné obnovy Afghánistánu. To všechno stojí a padá s otázkou budoucí stability země rozvrácené téměř půlstoletím válek,“ dodává.

Na základě dosavadní proklamace a kroků tálibů se podle Bašty ukazuje, že islámské hnutí v čase politicky velmi vyspělo. „Důkazem toho je například existence politického ústředí v katarském Dauhá. Jejich velmi silnou zbraní se stala diplomacie, jak směrem ven, tak hlavně dovnitř země.

Z hlediska čínských bezpečnostních zájmů jsou v jejich programu dva klíčové body: První se týká činnosti radikálních islamistických organizací al-Káidy a Islámského státu. Nadále mají být zakázané, stejně jako činnost uskupení Ujgurů z čínského Sin-ťiangu.

Druhý se týká produkce narkotik, zejména heroinu. Tálibán ústy svého tiskového mluvčího slíbil, že proti drogám bude tvrdě bojovat a jeho cílem je nový Afghánistán jako země bez narkotik. Tato otázka je pro Čínu kvůli opiovým válkám v 19. století mimořádně citlivá.

Ostudná vojenská porážka v nejdelší válce Spojených států a jejich spojenců z NATO představuje pro budoucnost Západu zřejmě ten menší problém. Ten větší podle Bašty nastane, až se Číně podaří její záměr „učinit z Afghánistánu výkladní skříň svých dobrých úmyslů a rychle exportované prosperity“.

„Kontrast mezi dvaceti lety válčení a pěti lety budování čínského hospodářského zázraku v jedné z nejzaostalejších zemí světa by nám mohl definitivně zlomit vaz,“ dodává Jaroslav Bašta. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…