„Podle evropské teorie se bude vyvíjet Čína, stejně jako třeba Indie tak, že tím, jak bude bohatnout, půjde podle naší teorie nahoru střední třída. Ta bude mít hodnoty střední třídy, bude tedy směřovat k ochraně individua a k naší silné demokracie. S hrůzou zjišťujeme, že to tak vůbec není. Klasickým případem je další rostoucí asijská ekonomika, indická,“ konstatoval na úvod Kmoníček a ukázal, jak se hluboce, coby Evropané, mýlíme.
Slabost, kde byste nečekali
„Existuje na to krásná indická studie indických diplomatů pod názvem Velká střední třída Indie, která dokazuje, že všechny hodnoty, které my máme jako typické pro střední třídu, Indové nemají. Například když tady zbohatnete, společnost od vás očekává nějaké dobrodiní, charitu. Třeba alespoň podporujete místní fotbalový celek. Když se podíváte na dnešní Indii, nenajdete takřka nikoho, kdo by to dělal, protože tamní společnost od vás očekává, že když budete alespoň středně bohatý, dokážete, že na to máte právo a že nejste tak hloupý, abyste to někomu dával a sdílel. Prostě, jakákoliv charita je tam ukázka slabosti,“ uvedl Kmoníček.
Čína podle velvyslance funguje velmi podobně, i když je to konfuciánský komunismus, a Vietnam také, ale v Indii zjistíte úplně něco jiného. „Já jsem to viděl často na návštěvách našich podnikatelů. Přišli sem a ten velký český podnikatel tady u nás porazil své dva tři konkurenty a ovládl desetimiliónový trh. A měl pocit, že v té Indii bude jednat s někým, kdo přeskočil své dva až tři konkurenty a ovládl trh. Jenomže v Indii, pokud chcete být úspěšným podnikatelem, tak jeden nezávislý provokativní sociolog spočítal, že chcete-li mít alespoň dvacetimiliónovou dolarovou indickou společnost, v podstatě to znamená, že vaši lidi nebo vy vlastníma rukama musíte zabít tak alespoň sto lidí. Konkurence je tam tak příšerná, že tlak je takový, že jsem nezažil společnost, která by vůči svým vlastním členům zcela programově byla tak tvrdá, jak to žádný Evropan nedokáže. Měl jsem na to pravidlo, že v Indii neexistuje Ind tak chudý, aby na něm nemohl parazitovat jiný Ind,“ uvedl Kmoníček.
„Například před naší rezidencí nám bydlela rodina bezdomovců, kteří tam spali na chodníku s dětmi. Jednou ráno jsem odlétal do Německa a vycházím z rezidence a vidím, že takoví dva drzouni v kožených bundičkách kopou do dětí a vyhánějí je z chodníku. Podivil jsem se a oni na to, že tady jsou ty nejlepší odpadky v Dillí. Přece si prý nemyslíme, že tady tihle lidé žijí a bydlí zadarmo. Za to se platí dvě rupie a oni to dnes nezaplatili.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala