V úvodu pořadu se dámy věnovaly návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Podle Valachové to byla důležitá návštěva z pohledu investic, ale to nic nemění na tom, že by Česká republika měla upozorňovat na porušování lidských práv v komunistické Číně. V této souvislosti členka vlády zmínila i naše školství. „Pokud se Čínská lidová republika inspiruje některými věcmi z našeho školského systému, myslím, že máme co nabídnout,“ podotkla.
Putnová se vymezila vůči výkladu prezidenta Miloše Zemana, který poznamenal, že se Česká republika vymanila z vlivu USA a EU a konečně dělá nezávislou politiku. Využívá možností, které nabízí spolupráce s Čínou. „V době, kdy byl ministrem zahraničí náš čestný předseda Karel Schwarzenberg, se spolupráci s Čínou dařilo. My nejsme vázáni na to, jestli přijede čínský prezident,“ upozornila Putnová.
Valachová doplnila, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyvažuje slova prezidenta svými výroky o tom, že jsme si sami vybrali, kam chceme patřit. Sami jsme vstoupili do EU i do NATO, přičemž jsme na tom pracovali od sametové revoluce v roce 1989.
Pár slov padlo také na téma soudního sporu ČSSD s advokátem Zdeňkem Altnerem. Strana má podle pravomocného verdiktu soudu Altnerovi zaplatit 337 milionů korun. Putnová se k tomuto tématu nechtěla vyjadřovat. Je to vnitřní záležitost ČSSD. Podle Valachové se s rozsudkem bude muset sociální demokracie vypořádat jako jakýkoli jiný subjekt či občan. Za nejlepší způsob řešení považuje ministryně půjčku. Protože se ekonomice daří a peníze v bankách jsou k mání relativně levně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp