Cesta čínské vyslankyně začíná 13. září, kdy se setkala s šéfem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynkem Kmoníčkem. Chtěla se podle všeho ujistit, že platí dohoda o strategickém partnerství, na které se v březnu Čína s Českem domluvila. Dohoda mimo jiné hovoří o respektu územní celistvosti jedné Číny, včetně Tibetu. „Námětem rozhovoru byl dotaz čínské strany, zda naše strana mění vládní politiku k ČLR. Odpovědí bylo, že nemění,“ potvrdil Kmoníček.
Ma Keqing pak vyhledala Kmoníčka den před setkáním lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s duchovním vůdcem Tibetu dalajlámou. „Vyhledala mě s dotazem, zda nadále trvá situace z 13. září vzhledem k tomu, že ministr kultury plánuje setkání s dalajlámou,“ zmínil Kmoníček. V den setkání Hermana s dalajlámou se pak musel dostavit na kobereček český velvyslanec v Číně, na Hrad dorazila znovu i sama velvyslankyně, píše Blesk. Kmoníček však tvrdí, že u něj nebyla. Není tak známo, na koho zatlačila, každopádně vzniklo prohlášení čtyř ústavních činitelů, v němž se distancovali od Hermanových kroků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef