Církve v Česku chystaly tisíce žalob na stát a to kvůli majetku, který měl církvím připadnout na základě zákona o církevních restitucích. Nakonec ale biskupové učinili vstřícné gesto.
„Dosud chystali žaloby i na podle nich nezákonné převody bývalých církevních pozemků od roku 1991. Přesto chce církev podat do konce roku až 300 žalob. Podle církevních představitelů jde i tak o vstřícné gesto vůči státu, protože jinak by žalob bylo násobně víc. A proč se má právě rok 2006 stát předělem? Tehdy začal vznikat zákon o církevních restitucích a stát sepsal, co je schopen církvím vydat a za co jim zaplatí paušální náhradu,“ píše deník.
Svaz měst a obcí sice biskupům a dalším církevním představitelům poděkoval, ale právníci prozradili, že vlastně není za co děkovat. K pozemkům, z hlediska více než deseti let, by se podle zákona stejně nedostali. Občanský zákoník totiž předpokládá, že obce před rokem 2006 nemohly vědět, že se o majetek budou zajímat církve, takže ho držely v dobré víře – a teď už pozemky drží deset let, takže z hlediska soudů už je prakticky nedobytný.
„Víme o případech, kdy si obce připsaly majetek protizákonně, ale bylo to dříve, než byla spočítána finanční náhrada. A my vnímáme, že bychom mohli být napadnuti, že chceme peníze dvakrát,“ říká k tomu biskupský sekretář Tomáš Holub. Dodal, že i přes toto omezení podají 250 až 300 žalob.
Církve podle Holuba dostaly 60 procent majetku, který požadovaly. Jen asi ve 20 procentech případů bylo rozhodnuto záporně. O dalších dvaceti procentech ještě bude rozhodnuto.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp