Člověk to cítí, ale neví, o co jde. Začaly mi růst vousy, nebylo to příjemné, zhroutila jsem se, vypráví transgender studentka

21.07.2019 14:38 | Zprávy

Georgia Hejduk je devatenáctiletá studentka, jež založila projekt Zastavme šikanu. V rozhovoru pro server Studenta.cz se rozhovořila mimo jiné o tom, jaké to je být transgender člověk.

Člověk to cítí, ale neví, o co jde. Začaly mi růst vousy, nebylo to příjemné, zhroutila jsem se, vypráví transgender studentka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Transgender, ilustrační foto

„Šikaně jako takové se zabránit úplně nedá. Ale s čím se dá pracovat – snažit se najít co nejefektivnější řešení problému. Dělat osvětu je fajn, ale klíčové je podle mě řešení, abychom přitom nezanedbávali důležité kroky,“ míní zakladatelka projektu. 

Impulsem pro založení tohoto projektu pro ni bylo zjištění, jak se k osvětě na toto téma staví v zahraničí. „Inspiroval mě projekt Nevypusť duši, který dělá osvětu o duševním zdraví. Já jsem to chtěla přenést do prostředí šikany,“ dodala Georgia Hejduk, která má sama poměrně rozsáhlé zkušenosti se šikanou.

Původní text ZDE

„Zažila jsem vše od fyzického násilí přes kyberšikanu až po pronásledování domů. Dostala jsem se kvůli tomu do psychických problémů, což bylo i motivací, protože jsem chtěla řešit to, co mě trápilo,“ zmínila. 

Následně pak již hovořila o tom, že je transgender člověk, což si podle svých slov uvědomovala už dlouho. „Člověk to cítí, ale neví, o co jde. Já to shazovala na pubertu. Když už jsem věděla, že to nepřejde a sílilo to, protože mi začaly růst třeba vousy a nebylo to příjemný, zhroutila jsem se a skončila v nemocnici. Nezbývalo mi nic jiného, než to začít řešit,“ podotkla Hejduk. 

Pro většinu lidí v Česku je podle jejích slov tohle téma pořád hrozně vzdálené, ale situace i přístup lidí se dle jejích slov lepší. A jak popsala proces změny pohlaví? „Nejprve se člověk musí objednat k sexuologovi, což je člověk, který provádí celým procesem. Následuje vyšetření u psychologa, který potvrdí diagnózu transsexuality. Jakmile je člověk rozhodnutý, tak se může objednat na vyšetření, které zjistí, jestli je člověk v pořádku, aby mohl brát hormony. Pokud ano, tak nastupuje na hormonální terapii a zároveň s tím začíná life test, což znamená, že v životě žije v té roli, do které chce vstoupit. Rok musí být člověk na hormonech a provádět life test, pak může požádat o komisi. Ta se koná každý měsíc kromě prázdnin. Komise pak schvaluje operaci. A nakonec po operaci si může člověk úředně zažádat o změnu pohlaví.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

4:44 Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském…