Strachota ve svých odpovědích pro server Respekt.cz uvedl, že jej potěšilo, že přibývá středoškoláků a středoškolaček, kteří pozitivně hodnotí členství v Evropské unii. „Přibývá také mladých lidí, kteří věří, že mohou ovlivnit řešení problémů, jež vidí v obci nebo ve městě, kde žijí, a reálně se o to snaží. Jejich počet je sice pořád malý, pouze 27 %, ale přibývají,“ poznamenal Strachota.
Negativně pak vnímá to, že nemalé procento mladých lidí uvádí ve svých volebních preferencích xenofobní a extremistické strany. „V minulosti to byla zejména Dělnická strana sociální spravedlnosti, dnes je to Okamurova SPD. To procento je vysoké a bohužel stále roste. Na některých typech škol, zejména na učilištích, už je takových žáků víc než pětina,“ zmínil Strachota. Překvapuje ho nemile také to, že jen 37 % dotázaných říká, že demokracie je nejlepší forma vlády.
Mezi nejoblíbenější politické strany u studentů patří ANO s 24 %, Piráti se 17 %, TOP 09 s 16,5 % a SPD s 13 %. „Co je v případě volebních preferencí hodně důležité zmínit, je obrovský rozdíl mezi studenty studujícími na gymnáziích a na učilištích. V případě stranických preferencí je přímo propastný. Uvedu dva příklady – u gymnazistů má TOP 09 29,5 % a SPD jenom 3,5 %. Na učilištích má TOP 09 3,5 % a SPD 21 %,“ sdělil Strachota.
Rozdíl mezi gymnazisty a učni je i v otázce Evropské unie. „Na gymnáziích přitom jednoznačně pozitivně hodnotí členství 29 % žáků, nicméně pouze 10 % na odborných učilištích. Z těch, co říkají, že životní úroveň jejich rodiny je vysoká, hodnotí členství v Evropské unii pozitivně 32 %, zatímco mezi těmi, kteří hodnotí životní úroveň jejich rodiny jako nízkou, je to jenom 8 %,“ dodal.
Původní text ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef