Člověk v tísni: Mladí učni, bohužel, volí Okamuru. SPD má na učilištích 21 procent, TOP 09 jen 3,5

18.09.2017 9:42 | Zprávy

Nadace Člověk v tísni společně s agenturou Median se zeptaly studentů středních škol na jejich názory na svět, na politiku, na problémy v jejich okolí. Velký výzkum v rámci projektu Jeden svět na školách okomentoval pro server Respekt.cz ředitel a zakladatel projektu Karel Strachota.

Člověk v tísni: Mladí učni, bohužel, volí Okamuru. SPD má na učilištích 21 procent, TOP 09 jen 3,5
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Strachota ve svých odpovědích pro server Respekt.cz uvedl, že jej potěšilo, že přibývá středoškoláků a středoškolaček, kteří pozitivně hodnotí členství v Evropské unii. „Přibývá také mladých lidí, kteří věří, že mohou ovlivnit řešení problémů, jež vidí v obci nebo ve městě, kde žijí, a reálně se o to snaží. Jejich počet je sice pořád malý, pouze 27 %, ale přibývají,“ poznamenal Strachota. 

Negativně pak vnímá to, že nemalé procento mladých lidí uvádí ve svých volebních preferencích xenofobní a extremistické strany. „V minulosti to byla zejména Dělnická strana sociální spravedlnosti, dnes je to Okamurova SPD. To procento je vysoké a bohužel stále roste. Na některých typech škol, zejména na učilištích, už je takových žáků víc než pětina,“ zmínil Strachota. Překvapuje ho nemile také to, že jen 37 % dotázaných říká, že demokracie je nejlepší forma vlády. 

Mezi nejoblíbenější politické strany u studentů patří ANO s 24 %, Piráti se 17 %, TOP 09 s 16,5 % a SPD s 13 %. „Co je v případě volebních preferencí hodně důležité zmínit, je obrovský rozdíl mezi studenty studujícími na gymnáziích a na učilištích. V případě stranických preferencí je přímo propastný. Uvedu dva příklady – u gymnazistů má TOP 09 29,5 % a SPD jenom 3,5 %. Na učilištích má TOP 09 3,5 % a SPD 21 %,“ sdělil Strachota.

Rozdíl mezi gymnazisty a učni je i v otázce Evropské unie. „Na gymnáziích přitom jednoznačně pozitivně hodnotí členství 29 % žáků, nicméně pouze 10 % na odborných učilištích. Z těch, co říkají, že životní úroveň jejich rodiny je vysoká, hodnotí členství v Evropské unii pozitivně 32 %, zatímco mezi těmi, kteří hodnotí životní úroveň jejich rodiny jako nízkou, je to jenom 8 %,“ dodal.

Původní text ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

23:01 Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

Podnikatel a miliardář Elon Musk stíhačky F-35 označil za zastaralé, drahé a špatně navržené. Podle …