Co ho drží v církvi? Halík po dalším zahraničním ocenění vystavil svůj rozhovor

03.12.2021 21:31 | Zprávy

Kněz a filozof Tomáš Halík poskytl u příležitosti získání prestižní Ceny Jozefa Tischnera rozhovor, který byl publikován v několika jazycích. Nyní jej sdílel na svém blogu na serveru Aktuálně.cz.

Co ho drží v církvi? Halík po dalším zahraničním ocenění vystavil svůj rozhovor
Foto: Repro Youtube
Popisek: Kněz Tomáš Halík při kázání v kostele Sv. Salvátora

Jozef Tischner byl polský filozof a duchovní otec hnutí Solidarita. Halíkovi se v Polsku přezdívá právě český Tischner. „Jsem vděčný za to, že jsem mohl Jozefa Tischnera poznat osobně; mimo jiné jsem s ním a s Adamem Michnikem strávil týden na konferenci ve Španělsku v létě 1996. Była to vpravdě renesanční osobnost, činná na poli akademického života i pastorace, kultury i politiky. Prozíravě varoval před katolickým populismem a nacionalismem, zrazujícím ducha evangelia a přimykajícím se k autoritativním režimům,“ poznamenal Halík.

Ten následně hovořil i o tom, jaký je dle jeho slov rozdíl mezi náboženským a věřícím člověkem. „Existuje mnoho definic a pojetí náboženství. Křesťanství (nebo křesťanská víra) ztratilo v procesu sekularizace roli náboženství ve smyslu integrativní síly cele společnosti (pojem ‚religio‘ je odvozen od slovesa re-ligare, znovu spojit). Že tehdy došlo k jistému rozvodu staletého ‚manželství‘ mezi křesťanskou vírou a náboženstvím v podobě ‚religio‘,“ uvádí Halík. Podle jeho slov roli „náboženství“ začala hrát například kultura, věda, nacionalismus, politická náboženství, média či tržní ekonomika.

„Papež František vyhlášením ‚synodální cesty‘ dal jasně najevo, že je si vědom toho, že církev potřebuje hlubokou reformu. Někde, kde se církev nevymanila z podoby ideologického ‚katolicismu‘ 19. století, to bude velmi dlouhá a těžká cesta,“ dodává Halík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala naříkal na Trumpa a z Ameriky mu přišel drsný vzkaz

11:42 Fiala naříkal na Trumpa a z Ameriky mu přišel drsný vzkaz

47. prezident USA Donald Trump rozjel celní válku na plné obrátky. Cel nasázel tolik, že to svět za …