Farskému to, že získal stipendium a bude studovat v USA, nebránilo v tom, aby kandidoval do Parlamentu a získal tak – hezky česky řečeno – solidní trafiku. A to vše, ačkoli už na podzim věděl, že nebude moci mandát vykonávat, protože bude tisíce kilometrů daleko. Přesto si mandát ponechal a o peníze s ním spojené nepřijde. A navíc dostane další prostředky z českých veřejných zdrojů, protože Fulbrightova nadace je financována nejen z amerických zdrojů, ale i českého státního rozpočtu. Stojí tedy za to se podívat, co vlastně je Fulbrightova nadace, co dělá a za jakých – mj. finančních – souvislostí.
Komise J. Williama Fulbrighta je – podle toho, co píše na svých webových stránkách - mezivládní česko-americkou organizací založenou „za účelem podpory vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými prostřednictvím stipendijních programů a poradenských a informačních služeb“. Hlavním posláním Fulbrightovy komise je „budovat a podporovat vzájemné porozumění mezi národy obou států prostřednictvím kulturních výměn v oblasti vzdělávání“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.