A právě tvrzením, že stavba bude mít pozitivní vliv na životní prostředí, si zřejmě projekt mimo jiné také pomohl k padesátimilionové dotaci, kterou získal v roce 2008.
Jak však konstatuje auditorská společnost Deloitte, je takový předpoklad přinejmenším problematický. Společnost v rámci svého poradenství pro Regionální operační program Střední Čechy vypracovala v roce 2011 rozsáhlou studii.
„V případě Čapího hnízda měly nedostatky spočívat v tom, zda projekt skutečně splňoval tzv. environmentální kritéria. Žadatelé o dotaci totiž měli ve svých žádostech mimo jiné uvést, zda jejich projekt nějak prospěje životnímu prostřední, a podle Deloitte to někteří z nich deklarovali účelově,“ poznamenává Právo s tím, že audit konstatoval, že environmentální kritéria jsou zde plněna spíše ve smyslu nepoškozování životního prostřed než jeho proaktivní ochranou.
„Projekt tohoto typu může dle názoru zhotovitele jen těžko prokázat kladný vliv na životní prostředí,“ uvedl audit.
První problém Babišova Čapího hnízda zveřejnil server Neovlivní.cz včera, kdy informoval o tom, že společnosti Farma Čapí hnízdo byla vyměřena pokuta šest milionů korun za neoprávněný způsob čerpání dotace. Nakonec byla velká část sankce odpuštěna a firma zaplatila jen necelých 40 tisíc korun. Sám Babiš uvedl, že o tomto problému nevěděl a navíc se také distancoval od vlastnictví Farmy. „Není to moje. Je to nějaké firmy, která patří do holdingu,“ uvedl Babiš.
Záležitost kolem padesátimilionové dotace nyní šetří nejen česká policie, ale i evropský Úřad proti podvodům a Evropská komise.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef