Co s vámi, dědo? Na ministerstvu vzniká systém sociálních lůžek pro nesoběstačné seniory

10.06.2023 10:06 | Reportáž

„V naší současné demografické situaci je velkým problémem, že lidská populace u nás významně stárne, přibývá nesoběstačných seniorů a jejich děti často pracují v zahraničí, popřípadě jsou pracovně natolik vytížení, že nemají možnost se o své rodiče adekvátně postarat. Tento problém narůstá už mnoho let, nyní se jen akcentoval s narůstajícím nedostatkem zdravotníků a lékařů, což vede ke snižování akutních lůžek v nemocnicích,“ říká zkušený primář geriatrického a interního oddělení z Městské nemocnice Ostrava Rostislav Sojka. Ministerstvo zdravotnictví připravuje nový typ sociálně zdravotní lůžkové péče.

Co s vámi, dědo? Na ministerstvu vzniká systém sociálních lůžek pro nesoběstačné seniory
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Domovy důchodců bývají často zcela zaplněné, a tak bývá někdy problém do nich umístit už vyléčeného seniora z Léčebny pro dlouhodobě nemocné

České zdravotnictví nejspíše nečekají žádné komfortní časy, když pětikoaliční vláda chce zdražit většinu běžně užívaných léků, míní je zařadit do vyšší, 21% sazby DPH a navrhuje také snížit příspěvky za pojištěnce zdravotním pojišťovnám, jak uvedla v konsolidačním balíčku a ve svých dalších návrzích.

Vedle těchto nových, očekávaných potíží se ale české zdravotnictví potýká ještě s jedním letitým problémem. A to, jak zajistit stálou péči postiženým či přestárlým pacientům ve svých Léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN), kteří se sice v nich vyléčí ze svých vážných neduhů, ale po propuštění pak nemají kam jít, kde by se o ně někdo dále staral. V eldéenkách, kde pak často musí zůstat, se na rozdíl od Domovů důchodců či různých podobných zařízení neplatí za komplexní péči a stát to stojí nemalé peníze. Zvláště když se v současné době populace dožívá vyššího věku. Jak se tento nepříjemný problém řeší například v nemocnicích Moravskoslezského kraje, zjišťovali redaktoři ParlamentniListy.cz. 

„Problémy s následným propouštěním postižených či už nemohoucích pacientů, které jsme u nás vyléčili z jejich nejvážnějších zdravotních problémů, řešíme prakticky každý den. Je to velký a chronický problém našeho zdravotnictví, jenž se táhne už řadu let. Dříve se například zřizovala v nemocnicích tzv. sociální lůžka, kde si pacient musel připlatit. My máme to štěstí, že v blízkosti našeho zařízení funguje Dům sociálních služeb, s nímž úzce spolupracujeme, a kde podobné pacienty někdy umísťujeme. Samozřejmě občas to trvá delší dobu, než pacienta umístíme, například při přeplněnosti sociálních zařízení, ale musíme si s tím vždy poradit.  Nemyslím si, že v budoucnu se situace nějak výrazně zlepší, protože nám populace v současné době rychle stárne a lidé se i dožívají vyššího věku,“ sdělil nám Marcel Frýbl, primář oddělení LDN z Ostravy-Radvanic.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…