Úvodní dnešní zpráva z pravidelných týdenních hlášeních o mediálních bizarnostech se nemůže týkat ničeho jiného než tragického vývoje v Pásmu Gazy a války mezi Hamásem a Státem Izrael. „Nechci vůbec hodnotit, na čí straně je jaká vina. Konflikt o Palestinu, o Kanaán, někdejší biblický, trvá bezmála sto let a chce to velké samostudium, aby člověk alespoň trochu porozuměl pocitům jedné či druhé strany a vývoji tak, jak se tam odehrává. Mně jde o to, jak jsou aktivistická média nejen u nás, ale i na Západě. ‚Pěknou‘ blamáž připravili lídři amerických médií, deník New York Times, televize CNN i agentura Associated Press, také britská BBC a ani Česká televize nezůstala pozadu, když líčily výbuch v nemocnici v Gaze, při kterém zahynulo kolem 500 lidí. A líčila ho od prvního okamžiku jako izraelský útok na nemocnici v Gaze,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Tak zněl titulek CNN a stejným způsobem informoval The Wall Street Journal i další jmenovaná média. „Později zřejmě docházely nějaké informace, dokonce už i liberálně demokratickým novinářům, což je samo o sobě dost co říci a je to unikát, a tak tedy zmírňovali titulky, vynechali Izrael a konstatovali počet obětí při útoku na onu nemocnici v Pásmu Gazy. Česká televize uvedla do slova a do písmene: ‚Přes 300 lidí zahynulo při izraelském bombardování nemocnice v Pásmu Gazy, informují palestinské úřady‘. Odvolávají se na palestinské zdroje a přitom sami říkají, že nezávislé zdroje nejsou k dispozici. To tvrdí ČTK a zároveň, protože ČTK bere toto zpravodajství z agentury Reuters, se na ni odvolává, přičemž ta uvedla, že o tom bombardování nemocnice nemá izraelská armáda žádné informace,“ podotýká mediální analytik.
Al Jazeera a šéf české diplomacie informovali pravdivě
Vychází mu proto, že jen dodatečně se vyjádřivší ministr zahraničí Jan Lipavský jako jediný přiznal, že šlo o zásah nemocnice špatně seřízenou střelou ze zdrojů džihádu, tedy islámského terorismu. „V tom čase ještě bývalý šéf britských labouristů Jeremy Corbyn stále řečnil o útoku Izraele. Nakonec nám musel politik, který byl léta pro své sympatie spojován s Palestinou a mnozí si na něj pamatují, že se v minulosti tehdy ještě mimo vládu a jen jako poslanec neúspěšně zasazoval o sestavení meziparlamentního česko-palestinského shromáždění, jako jediný sdělit skutečnost. To je smutné. Ale je dobře, že to z úst ministra zahraničí zaznělo, přičemž to vypovídá o absolutní neschopnosti či ještě spíše zaujatosti, předpojatosti a naprosté neobjektivitě většiny tzv. liberálně demokratických novinářů,“ míní Petr Žantovský.
Konec konců to, že se nejednalo o izraelskou raketu, ale palestinskou, uvedla jako první katarská televize Al Jazeera. „To je také bizár, poněvadž, jak víme, Al Jazeera byla dlouhá léta vnímána jako hlásná trouba Al-Káídy. Přinášela pravidelná sdělení tehdy ještě žijícího Usámy bin Ládina. Hodně se ‚vyznamenala‘ v období krátce po útoku na Světové obchodní centrum. Od té doby se výrazně proměnila, jedno ze svých sídel má v Londýně a velká část mých kolegů a známých, kteří se zabývají zejména zahraniční politikou, se spoléhá především na informace od Al Jazeery, protože jsou vnímány jako nejobjektivnější. To jsme tedy s naší liberální demokracií dospěli opravdu daleko, když nás musí Al Jazeera poučovat o tom, co je a co není skutečnost. Je to smutný konec téhle naší v podstatě už končící civilizace,“ konstatuje mediální odborník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník