Co se děje v Polsku? O to se začala zajímat už i Evropská komise

13.01.2016 18:28 | Zprávy

Evropská komise se rozhodla, že bude kontrolovat, jak je na tom Polsko s právním státem. Podle místopředsedy komise Franse Timmermanse je načase si s Polskem „vyjasnit fakta“. „Dnes spuštěný formální postup může teoreticky vést až k omezení hlasovacích práv Polska v Unii,“ tvrdí ceskenoviny.cz.

Co se děje v Polsku? O to se začala zajímat už i Evropská komise
Foto: youtube.com
Popisek: Beata Szydlová, pravděpodobná nastupující premiérka Polska

Evropská komise nyní „zhodnotí situaci“ v Polsku a na základě svých šetření se rozhodne, co se zemí do budoucna udělá. „Situací Polska se na žádost Varšavy zabývají také právníci štrasburské Rady Evropy.“

Podle mluvčího polské vlády Rafala Bochenka je to běžný proces. „Je to jen průzkumná akce vzešlá ze spekulací, které se objevily v západní Evropě. Komise prostě jen chce získat více informací o tom, co se děje v Polsku,“ uvedl Bochenek a jeho názor potvrdil i předseda EK Jean-Claude Juncker.

Podle Timmermanse je nutné získat co nejvíce informací, problém však není ve vnitropolitické situaci v Polsku. „Závazná rozhodnutí Ústavního soudu nejsou respektována. To je podle mě v každém právním státě velmi vážná věc,“ řekl a dodal, že se těší na dialog. Zároveň zdůraznil, že vše probíhá za plné polské spolupráce.

Nová polská vláda pod vedením strany Právo a spravedlnost se totiž v Polsku podle opozice dopouští mnoha nedemokratických kroků a právě tato nařčení chce Evropská komise prošetřit. V závěru by se však musely všechny členské státy EU shodnout na tom, že Polsko dlouhodobě porušuje základní evropské hodnoty, aby došlo k nějakým opatřením.

Podle polské premiérky Beaty Szydlové jsou pochyby o demokratičnosti postupů její strany pouhými pomluvami, připustila však, že nejsou neomylní. „Netvrdím, že děláme vždy všechno perfektně a že neděláme chyby. Ale realizujeme program, který si vybrali Poláci v demokratických volbách, a to je třeba respektovat,“ prohlásila nedávno premiérka před poslanci.

Zdůraznila také, že jejím cílem je reprezentovat celé Polsko, jak jeho vládu, tak jeho občany, a nechce vyvážet polské problémy do zahraničí. Předseda EK Juncker, který s ní dnes hovořil, ji mimo jiné ujistil, že jde pouze o „rutinní proceduru“ ve snaze pochopit změny v polské vládě.

Největší kritika však na hlavu Polska padá z Německa. Martin Schulz, který je zároveň předsedou Evropského parlamentu, přirovnal polskou vládu k Vladimiru Putinovi a ozývají se i hlasy, které volají po uvalení sankcí na Polsko v případě, že Varšava bude pokračovat ve svém počínání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Sousedské dětské skupiny

Jak to má prosím fungovat? To stát spoléhá na to, že je tolik lidí, kteří by to mohli dělat k dispozici? Nebo se snažíte jen na někoho přehodit to, že stát opět selhal? Co třeba vaše vláda udělala proto, aby došlo ke zlepšení situace s umístěném dětí do školky? Ještě by mě zajímalo, jak to bude s f...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kocáb se pokusil hájit Fialu. Výsledek neocenil vůbec nikdo

10:05 Kocáb se pokusil hájit Fialu. Výsledek neocenil vůbec nikdo

Kdo může za nebývalou nepopularitu vlády Petra Fialy? Nikoli vláda samotná či média, ale Rusko. Podl…