Ačkoliv ve většině světa se už od protikoronavirových opatření ustoupilo a i parazitolog Jaroslav Flegr s ohledem na nízký počet hospitalizací tuší „konec-zvonec“, v Číně se stále praktikuje politika „zero covid“, tedy drastická opatření v případě, že se nemoc někde objeví. Ovšem i v Číně, kde jsou protesty postihovány mnohem drastičtěji než například v Evropě, se proti těmto opatřením protestuje.
Jak informuje britská BBC, protesty už ustaly, když proti demonstrantům zakročila policie. V některých městech je zvýšená aktivita policie a některé protesty byly buď potlačeny nebo ani nezačaly. Například v Pekingu se dle BBC policie shromáždila na místě, kde měl protest proběhnout, a v Šanghaji zase vztyčila bariéry podél plánované trasy protestního průvodu a navíc policie preventivně zatýkala.
Dokonce i v řadách zahraničních novinářů. Zadržen byl žurnalista BBC Ed Lawrence a BBC se proti tomuto zadržení ohradila. Lawrence policie zadržovala údajně několik hodin a při zatýkání ho prý policisté bili a kopali. Policie uvedla, že žurnalistu zadržela „pro jeho vlastní dobro“, aby od protestujících nechytil covid.
BBC Statement on Ed Lawrence pic.twitter.com/wedDetCtpF
— BBC News Press Team (@BBCNewsPR) November 27, 2022
V Kantonu zase podle serveru Wion vzniká karanténní středisko pro 250 tisíc lidí, protože v pátek zde bylo zjištěno 7000 pozitivních na covid. Záběry už se objevily na sociálních médiích.
?? The largest quarantine camp in #China's Guangzhou city is being built. It has 90,000 isolation pods ?? #ChinaProtests #COVID19 @tnatw pic.twitter.com/s3lEJF5zCs
— ????Evan Kirstel #B2B #TechFluencer (@EvanKirstel) November 28, 2022
Kde je komentoval například investor Radovan Vávra. „Já vím, že žádnej kovid není, a že je to chřipka... Blablabla... Akorát že Číňan se zase na něco chystá,“ prohlásil.
Já vím, že žádnej kovid není, a že je to chřipka... Blablabla... Akorát že Číňan se zase na něco chystá??>? https://t.co/i4Ez6mOkQY
— Radovan Vávra (@BlanikZ) November 28, 2022
Protestům se věnoval i novinář Tomáš Etzler, který byl dlouhou dobu v Číně zpravodajem ČT. Popřál demonstrantům v Číně a v Íránu hodně štěstí.
Žít v tyranii není pouze nedůstojné, ale i nepřirozené. Ten neslučitelný rozpor s lidskou náturou, s lidskou touhou po svobodě, mi dával naději před rokem 1989 a dává mi ji i teď. Přeji mnoho štěstí demonstrantům v Číně a v Iránu. Každá noční můra jednou skončí. Nevzdejte se!
— Tomas Etzler (@tvtomas) November 27, 2022
Jak mu ovšem někteří další uživatelé sociálních sítí neváhali připomenout, ještě před rokem byl Etzler tvrdě proti těm, kteří odmítali očkování a kvůli tomu i protestovali. Dokonce prohlásil, že „neočkovaní neumírají dostatečně rychle“.
Neočkovaní neumírají dostatečně rychle.
— Tomas Etzler (@tvtomas) October 23, 2021
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas