Dagmar Havlová se svěřila, že smutek z odchodu svého muže se všechna ta léta snažila zahnat prací. „Tou vytížeností jsem se snažila zahnat smutek a vzpomínky. Měla bych se už asi vzpamatovat a třeba prodat jeho auto. Měla bych začít žít svůj život,“ sdělila s tím, že stále v podstatě neví jak na to, jak to uchopit.
Vzpomínky na manžela jí prý neustále provázejí. „Chybí mi naše debaty a porady s ním, blízkost a důvěra,“ vzpomíná. Největší obdiv k němu podle svých slov chovala pro jeho vzdělanost, rozhled a schopnost poradit v každé situaci.
Původní zdroj ZDE
Jeho odkaz je podle ní dnes velmi aktuální: „Nejdůležitější na jeho odkazu považují nadějeplnost. Moc mě mrzí, že už tu není, protože by o téhle době napsal krásnou hru,“ řekla Havlová.
V šíření jeho odkazu u nás i v zahraničí nehodlá polevit: „Zvláště v Peru to měli dobře uspořádané. Udělali lavičku na nádherném místě u moře, to by se Vaškovi moc líbilo. Peruánští občané mi posílají fotky, jak tam diskutují,“ líčí Havlová.
V Peru uváděla Havlová i hru svého manžela. „Jeho hry se ve světě víc vnímaly, lidé je víc chápali, i když nikdy nežili v totalitním režimu,“ řekla. V New Yorku se 28. září slaví den na počest prvního českého prezidenta.
Letos se tam měla konat dražba pro tamní pobočku knihovny Václava Havla. „Já jsem měla přeletět z Peru do New Yorku, ale byl tam lockdown a nikdo tam nesměl přicestovat,“ popsala Havlová s tím, že například loni se tam vydražil popelník za šest tisíc dolarů.
Havlová byla také v Aténách. „Tam jsem inaugurovala lavičku Václava Havla. Měl tam proslov i primátor, což je velká pocta,“ řekla.
Havla si dnes na veřejných akcích v zemi připomněly stovky lidí. Například v centru Prahy v kavárně Slavia, kterou měl Havel v oblibě, uctila dopoledne jeho památku řada politiků a dalších osobností.
Po setkání v kavárně následovalo položení květin na pamětním místě na piazzetě Národního divadla nesoucí prezidentovo jméno. U Havlovy chalupy na Hrádečku na Trutnovsku, kde před deseti lety zemřel, se dnes sešly desítky lidí. V Plzni si Havla připomněli čtením z jeho proslovů, v Brně třeba debatou o Havlově odkazu. Na facebooku na něj vzpomínali i čelní představitelé Slovenska.
Nechyběl ani vzpomínkový pochod za Havla „Srdce na Hrad“. Velký symbol srdce, který je s Havlem spojován a který zdobil Hrad v posledních dnech jeho prezidentování, neslo několik desítek lidí v průvodu z Hradčanského náměstí do Lucerny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.