Další klacek proti názorům. Spolek zavedl „index“, sám přitom čelí vyšetřování

02.11.2024 14:49 | Monitoring

V evropském i v českém mediálním prostoru působí organizace, které straní jednomu politickému názoru a s posvěcením Evropské unie mají tu moc odstřihávat od finančních zdrojů „nepohodlné weby“. Neziskové organizace, které vedou společnost směrem, kterému bychom neměli tleskat. Abychom neskončili jako v Číně. „Sestavování ‚černých‘ a ‚bílých‘ seznamů neziskovkami spřízněnými s určitými médii, které mají za cíl umlčet a odstřihnout od příjmů svou obchodní i ideologickou konkurenci,“ píší zakladatelé Společnosti pro obranu svobody projevu.

Další klacek proti názorům. Spolek zavedl „index“, sám přitom čelí vyšetřování
Foto: Repro Youtube
Popisek: Expert na školství a bojovník proti dezinformacím Bob Kartous

Global Disinformation Index (česky Globální dezinformační index, GDI) původem z Velké Británie, je jedním z hlavních hráčů na poli odhalování a označování „dezinformací“ a „dezinformačních webů“. A slovo globální je míněno jako skutečně globální. Zasahuje po celém světě, včetně České republiky. „Jako další z mnoha ve skutečnosti bojuje proti názorům, které se mu nelíbí,“ píší Natálie Vachatová a Vlastimil Veselý ze Společnosti pro obranu svobody projevu pro Deník TO.

V České republice spadá pod křídla GDI spolek NELEŽ.

Na jakém podkladu GDI vznikl? V roce 2017 hlava sociální sítě Facebook sepsal v reakci na zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu svůj manifest. A v něm zavádí nové pořádky pro řízení sítě. „Nově zavádí pojmy jako inkluzivní společnost, tělesná a duševní pohoda lidí či nenávistný projev. Tady se položily pevné základy potírání nepohodlných názorů na digitálních platformách a na Facebooku se začalo blokovat vše, co by mohlo potenciálně urazit menšiny – kritika LGBT komunity, MeToo nebo BLM,“ píší Vachatová s Veselým.

Po zveřejnění manifestu se začínají uplatňovat nová pravidla proti takzvaným dezinformacím. „Zuckerberg nechává z platformy odstraňovat miliony příspěvků, které síť označuje za dezinformační, a z FB tak vytváří ,lídra’ v boji s fake news,“ popisují autoři s tím, že v tu chvíli jsme se ocitli na počátku řízeného potírání „jiných než mainstreamem prosazovaných názorových linek“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…