Datové jaro u Moravce. Senátorka, náměstek a šéf rady ČTÚ rozebírali ceny mobilních služeb

12.02.2017 15:23 | Zprávy

Hosty druhé části Otázek Václava Moravce byli náměstek ministra průmyslu a obchodu Lubomír Bokštefl, senátorka Alena Dernerová a Jaromír Novák, předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu. Diskutovalo se především o vysokých cenách za mobilní datové služby a o rychlosti přenášení čísel mezi jednotlivými operátory.

Datové jaro u Moravce. Senátorka, náměstek a šéf rady ČTÚ rozebírali ceny mobilních služeb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dětská neuroložka a senátorka Alena Dernerová

Novák prohlásil, že novela příslušného zákona přinese osvobození zákazníků, zejména z řad domácností. „Věřím tomu, že nás čeká datové jaro,“ prohlásil optimisticky.

Bokštefl si myslí, že ke zlevnění mobilních datových služeb dojde tak, jako došlo ke zlevnění cen volání. Domnívá se rovněž, že lze vytvářet prostředí, které bude operátory ke zlevnění tlačit.

Dernerová před časem zjišťovala, že operátoři nedodržují smlouvy a neinformují o změnách ve smlouvách. Proto navrhla pozměňovací návrh, ministerstvo průmyslu a obchodu jí ale řeklo, že je to přílepek. „Pan ministr mi řekl, ať udělám návrh zákona. Sháněla jsem podporu kolegů, podpora byla relativně velká, Mládek mi napsal, že nemá námitek, je to nepolitická věc, týká se to nás, spotřebitelů. Pak následoval kotrmelec, bylo mi řečeno, že ministr to podepsal omylem, a kolegové začali couvat z podpory,“ popsala. Nakonec prý hlasovali proti i ti kolegové, kteří návrh zákona podpořili podpisem.

Novák uvedl, že kdyby novela, kterou bude příští týden schvalovat vláda, byla schválena už dříve, „mohli jsme být dávno jinde“. „V segmentu domácností došlo k zabetonování cen,“ posteskl si.

Bokštefl připomněl, že v roce 2013, kdy proběhla aukce kmitočtů, bylo podmínkou pokrytí nepodstatné části území, kde nebyla návratnost. Nyní si prý v pokrytí území nestojíme v rámci Evropy vůbec špatně, a to něco stojí. Patříme mezi osm států, které mají největší pokrytí.

Diskutovalo se i o přenositelnosti čísel. Technicky je prý přenositelnost čísla možná do čtyř dnů, operátoři trvali na 14 dnech, nakonec v návrhu je lhůta deset dnů.

Dernerová navrhovala čtyři dny, konzultovala to, nakonec souhlasí s deseti dny, aby se nezdrželo přijetí této právní normy.

A kdy by případně mohl přijít čtvrtý operátor, který by mohl ceny snížit? Podle Bokštefla by se pásmo 700 MHz mělo uvolnit až začátkem roku 2021, samotná dražba může být i dříve, v okamžiku, kdy bude legislativně jasné, že k uvolnění pásma skutečně dojde.

 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

4:44 Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském…