V současnosti žijí v tuzemsku více než dva miliony seniorů, rozdíly v životní úrovni mezi nimi bývají obrovské. Průměrný důchod by se po červnové valorizaci měl přehoupnout přes hranici dvacet tisíc korun měsíčně,
Sporná valorizace důchodů nenechává v klidu devadesátiletou Libuši Filipskou ze Zlína. S penzí si vystačí jen díky tomu, že se uskromňuje: „Největší výdaje mám za SIPO, zhruba 4 500 korun. Poté za energie, to je kolem 1 500 korun. A za jídlo? To se střídá, ale průměrně dva až tři a půl tisíce korun,“ uvedla. Za léky seniorka zaplatí 700, za telefon 300 korun. Další asi dva tisíce počítá na mimořádné výdaje. Výdaje Filipské činí za měsíc zhruba dvanáct tisíc korun.
Penzistka Marta Uhlířová žije po smrti manžela sama. Celý život tvrdě pracovala, nejdříve jako jeřábnice, poté dokonce na šachtě. V důchodu si ještě přivydělávala jako uklízečka v nemocnici. Přesto nyní s penězi vyjde jen tak tak. „Nájem bez inkasa, bez jakýkoliv poplatků, platím 9 600 korun. Kde jsou léky, hygienické potřeby? Prostě, když to vezmete jedno k druhému, skutečně vám nezbývá moc,“ podotkla.
Jak zjišťují reportéři CNN Prima News, s takovým důchodem Uhlířová není sama. „Musím to zvládat, co naděláme. Nepůjdu si přece k dětem půjčovat,“ podotkla oslovená seniorka. Další dodala, že s důchodem vyjde jakž takž.
Finanční problémy popisují i někteří penzisté v domovech důchodců. Peníze z důchodu už jim často nestačí a musí jim vypomáhat jejich blízcí. „Chtějí 20 tisíc za měsíc za osobu. Lidé nemají 20 tisíc ani za důchody,“ řekla jedna z penzistek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab