Rodiče Denisy z Nového Bydžova přitom neumějí číst ani psát. Mladých vzdělaných Romů, jejichž rodiče mají přitom minimální vzdělání, však přibývá. „Já jsem si ani ve snu nepředstavila, že skončím na právnické fakultě v Británii,“ poznamenala Gannon, která do Británie odešla před 12 lety jako svobodná matka se synem. Pracovala jako servírka nebo uklízečka a vrhla se také na studia. Nyní je první romskou právní zástupkyní v Anglii a Walesu.
„Moje rodiče mě vždycky vedli ke vzdělání. Vždycky mně říkali, ať si dělám úkoly, ať se připravuju do školy. A vždycky mě vedli k tomu, abych chodila do školy a abych si dodělala prostě maturitu. A prostě všechny zkoušky, který jsem potřebovala,“ dodala Gannon.
A není sama, kdo z Romů studuje, Jiří Turko ze severočeské Krupky chce být lékařem, a tak se v Praze věnuje medicíně. Jiřího matka má přitom jen základní školu, otec nedokončil stavební učiliště. „My jsme tu šanci, co mají dneska Romové, neměli. Tam bylo automaticky jako za komunistů, že jakmile byl Rom, tak automaticky zvláštní škola,“ míní otec Jiřího Turka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef