Dělala uklízečku a servírku. Teď česká Romka v Británii dělá právničku, uvedla show Nory Fridrichové

21.05.2018 7:02 | Zprávy

Romská právnička Denisa Gannon vystudovala díky stipendiu pro romské vysokoškolské studenty od Romského vzdělávacího fondu. Nyní pomáhá sociálně slabým. Její příběh přinesla Česká televize v pořadu 168 hodin, který moderuje Nora Fridrichová.

Dělala uklízečku a servírku. Teď česká Romka v Británii dělá právničku, uvedla show Nory Fridrichové
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Rodiče Denisy z Nového Bydžova přitom neumějí číst ani psát. Mladých vzdělaných Romů, jejichž rodiče mají přitom minimální vzdělání, však přibývá. „Já jsem si ani ve snu nepředstavila, že skončím na právnické fakultě v Británii,“ poznamenala Gannon, která do Británie odešla před 12 lety jako svobodná matka se synem. Pracovala jako servírka nebo uklízečka a vrhla se také na studia. Nyní je první romskou právní zástupkyní v Anglii a Walesu. 

„Moje rodiče mě vždycky vedli ke vzdělání. Vždycky mně říkali, ať si dělám úkoly, ať se připravuju do školy. A vždycky mě vedli k tomu, abych chodila do školy a abych si dodělala prostě maturitu. A prostě všechny zkoušky, který jsem potřebovala,“ dodala Gannon.

A není sama, kdo z Romů studuje, Jiří Turko ze severočeské Krupky chce být lékařem, a tak se v Praze věnuje medicíně. Jiřího matka má přitom jen základní školu, otec nedokončil stavební učiliště. „My jsme tu šanci, co mají dneska Romové, neměli. Tam bylo automaticky jako za komunistů, že jakmile byl Rom, tak automaticky zvláštní škola,“ míní otec Jiřího Turka. 

Romský vzdělávací fond udělil od roku 2010 již celkem 366 stipendií. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…