„Důkaz naprostého amatérismu české politiky jak domácí, tak zahraniční,“ shrnuje debaty o případném umístnění americké základny na Moravě bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. „Rozumné by bylo v době války na Ukrajině si sednout, bezpečnostně analyzovat situaci v rámci EU a NATO a pak rozhodnout otázku, zda my jako středoevropská země, která nesousedí ani s Ruskem ani se zónou konfliktu, základnu potřebujeme. Pokud ano, tak jakou. Jestli s přítomností vojsk a vojenského materiálu nebo jen logistické sklady. Američané mají roky a desetiletí vybudovanou celou strukturu v Německu včetně vojenských základen, nyní se budují základny v Pobaltí, Německu a celém východním pásu až po Černé moře. Má smysl něco takového dělat ve středoevropské zemi, která nesousedí s regionem konfliktu? Tohle je zásadní otázka, na kterou bychom si měli odpovědět a pak jednat. Ne něco vystřelit od boku,“ dodává.
A Rouček kritizuje dál směr současné diskuse. „Rozjedeme chaotickou, destruktivní diskusi doma a vypadáme naprosto neumětelsky a neprofesionálně vůči našim spojencům,“ varuje.
„Neumětelství a amatérismus české politiky,“ přisadil si.
Když pomineme aktuální prohlášení politiků o umístnění strategické letecké základny USA, připomenout lze i dlouhodobý názor europoslance Alexandra Vondry, který s touto myšlenkou pracoval už před dvěma lety. Jenže, neměl by někdo vysvětlit záměry i přímo v dotčených regionech? „Probíhat by to mělo tak, že vojenští stratégové, experti předloží řešení, vyjednají shodu mezi vládními stranami a s demokratickými stranami opozice. U nás se ke všemu přistupuje chaoticky, neprofesionálně, vede to k našemu ztrapnění v zahraničí,“ trvá na svém Rouček. „Jen vše zmobilizuje odpůrce jakéhokoli našeho začlenění jak v EU, tak v NATO. Osobně nejsem proti zahraničním základnám, pokud to naše bezpečnost bude vyžadovat. Nechci, aby byla naše bezpečnost ohrožena. Už jsem si zažil jednu okupaci. Jen je potřeba vidět vše rozumně,“ dodává.
Proto jsme v NATO, abychom si zajistili bezpečnost
Právě teď tváří v tvář hrozbě se lidé také obávají, že Putin se na Ukrajině nezastaví. „Nejsme v poloze Litvy nebo Polska. Jsme středoevropská země, sousedy máme s výjimkou Rakouska v Severoatlantické alianci. Proto jsme do ní v roce 1999 vstoupili, abychom po zkušenostech ze sovětské okupace zajistili vlastní bezpečnost,“ připomíná Rouček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Daniela Černá