Devadesát miliard není tolik. Česku navíc zlepší pověst, píše komentátorka

14.12.2011 19:27 | Zprávy

Pokud se naplní temné předpovědi euroskeptiků a dojde k rozpadu eurozóny, Česko to zasáhne natolik, že se neobejde bez pomoci sousedů. To je jeden z důvodů, proč by Česko nemělo váhat a půjčit devadesát miliard korun těm evropským státům, které jsou ohroženy nejvíce. Rozvodová válka Roseových, která by mohla v krizové situaci nastat, by nám neprospěla. Myslí si to komentátorka Hospodářských novin (HN) Lucie Hrstková.

Devadesát miliard není tolik. Česku navíc zlepší pověst, píše komentátorka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropská měna euro. Ilustrační fotografie euromincí

Prezident republiky Václav Klaus patří mezi největší kritiky EUI, dokonce se nabídl, že unii pomůže zrušit projekt společné měny. V souvislosti s jednáním o půjčce devadesáti miliard korun euroskeptiků v Česku přibývá. Najdou se však i tací, kteří tvrdí, že devadesát miliard není až tolik a příklon k pevnému jádru EU se Česku vyplatí. Mezi zastánce půjčky patří i komentátorka Lucie Hrstková. Její úvahu přináší dnešní Hospodářské noviny (HN).

Sledujeme téma  Záchrana eura

Pozor na válku Roseových

Autorka evropskou situaci přirovnává k manželské krizi, kde se oba aktéři rozhodují, jestli bude výhodnější vztah ještě zachránit nebo podstoupit rozvod. Obratem dodává, že záchrana evropského manželství je dnes tím lepším řešením. Důležité je, se co nejdřív pohnout z místa a začít věci řešit.

„Na rozdíl od Británie nejsme šestou největší ekonomikou Evropy a naše ekonomická váha nikoho ke vstřícnému postoji k Česku nepřinutí. Náš zájem na zachování společného volného trhu a přílivu investic je eminentní, tím pádem se nám vyplatí být účastníkem dějů i tvorby dohod, než zůstávat jen pozorovatelem s nulovým vlivem,“ tvrdí Hrstková.

V intencích rodinného příměru komentátorka Česko přirovnává ke strýčkovi, který rodinným rozepřím jen zpovzdálí přihlíží, ale v okamžiku vážné krize o jeho rady nikdo moc nestojí. Připomíná také, že v případě rozpadu eurozóny se Česko neobejde bez pomoci sousedů, ale aby o ni mohlo požádat, musí s nimi udržovat dobré vztahy.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mělo to dělat všechno, nedělá to dobře nic. Musk kopl oblíbenou stíhačku Černochové, testy mu dávají za pravdu

17:30 Mělo to dělat všechno, nedělá to dobře nic. Musk kopl oblíbenou stíhačku Černochové, testy mu dávají za pravdu

Elon Musk, nejbohatší člověk světa a budoucí šéf odboru pro efektivitu veřejné správy ve druhé admin…