Dezinformátoři jsou jako sekta, vykládal expert. Převýchova je velmi obtížná, v další generaci musí nastoupit školství

29.04.2022 18:49 | Zprávy

O dezinformacích a jejich nebezpečí hovořila v podcastu Zbytečná válka na serveru Novinky.cz Veronika Neprašová s odborníkem na postsovětský prostor a dezinformace Andrejem Ruščákem. „To myšlení, které předvádějí konzumenti a šiřitelé dezinformací, funguje dost jako sekta,“ řekl mimo jiné.

Dezinformátoři jsou jako sekta, vykládal expert. Převýchova je velmi obtížná, v další generaci musí nastoupit školství
Foto: archív autora
Popisek: klávesnice

Hlavními cíli ruské dezinformační mašinérie, kterou používá v zahraničí jako klíčový nástroj kybernetické války, jsou podle Ruščáka štěpení společnosti a relativizování, co se děje. „Snaží se nastolovat takové to ‚nikdo neví, jak to vlastně je‘. Zaplevelí debatu padesáti různými verzemi a čtenář pak má pocit, že nikdo neví, kde je pravda,“ uvedl Ruščák. 

V desítkách západních zemí má přitom šíření lží a rozkližování společenské nálady na starosti překvapivě málo lidí. „Témata mají, narativy mají, k tomu potřebují pár odborníků, aby napsali relativně málo argumentů,“ poznamenal, že pak stačí už jen výkonný hardware a poměrně jednoduchý software. Virtuální kobercové nálety, jak nazývá internetové diskuse, kde se pod příspěvky vkládají desítky relativizujících komentářů, podle jeho slov mají na starosti počítačové programy vytvářející falešné profily, které pak vystupují v diskusích.

Co se týče obrany proti dezinformacím, Ruščák zdůrazňuje vzdělávání a kritické myšlení. V té souvislosti apeluje na lepší školství. „Je třeba vychovávat děti ke schopnosti porovnávat zdroje, aby dokázaly najít důvěryhodný zdroj. Aby od malička děti byly zvyklé, že je potřeba analyzovat svět kolem sebe,“ uvedl Ruščák. 

„Pokud si nechceme vychovávat další generace lidí, kteří budou frustrovaní ze světa, kterému nerozumí, tak naše školství musí začít velmi usilovně pracovat na tom, aby tomu světu rozumět začaly,“ dodal Ruščák. Zároveň také dodal, že myšlení, které předvádějí konzumenti a šiřitelé dezinformací, funguje dost jako sekta – a je těžké tak lidi z tohoto dostat, neboť pravdu nechtějí vidět. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…