Dienstbier dostal křeslo za to, že zachránil Sobotkovi zadek. Ještě že na něm nenapáchal tolik škody, jak plánoval. Politici ČSSD i opozice se loučí s ministrem pro lidská práva

12.11.2016 15:33 | Zprávy

Dobrá zpráva pro všechny občany. Tak politici většinově hodnotí odvolání ministra Jiřího Dienstbiera. Podle mnohých z nich zcela zdiskreditoval agendu lidských práv a většině občanů svými návrhy spíše škodil. Co politici chápou hůře je způsob, jakým premiér Bohuslav Sobotka celou výměnu provedl.

Dienstbier dostal křeslo za to, že zachránil Sobotkovi zadek. Ještě že na něm nenapáchal tolik škody, jak plánoval. Politici ČSSD i opozice se loučí s ministrem pro lidská práva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier jako předkladatel zákona o veřejném ochránci práv

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a předseda Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier v kabinetu Bohuslava Sobotky končí. Premiér oznámil v pátek jeho odvolání, nahradit jej má poslanec ČSSD Jan Chvojka.

Dienstbier patřil ve vládě k nejvýraznějším ministrům, zaujal zejména vehementním prosazováním lidskoprávních témat, často ve spolupráci s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou Tominovou, o jejímž odvolání se také spekulovalo.

Nakonec však skončil Dienstbier. A vzhledem k tomu, jak často a tvrdě byl některými politiky během ministrování kritizován, ParlamentníListy.cz velmi zajímal názor jeho kolegů z ČSSD i politiků z dalších stran.

Podle poslance ČSSD Jaroslava Foldyny vyvolávala politika Jiřího Dienstbiera u tradičních voličů ČSSD tady u nás na venkově velké rozpaky. „Působení Jiřího Dienstbiera ve funkci bude jistě rozdílné z pohledu člověka z tak problémového regionu, či z pohledu politologického rozboru člověka žijícího v naší překrásné metropoli. A o tom to je,“ dodal poslanec z Děčína.

Další kolega z ČSSD Richard Dolejš si myslí, že Dienstbier na vládní úrovni zcela bezproblémově a profesionálně zvládal legislativní agendu. „Problém však vidím v oblasti lidských práv, kde působil nejistě, tak trochu mimo reálný svět. To se bohužel podepsalo také na jeho popularitě,“ dodal.

Připomněl, že Jiří Dienstbier zůstává v politice i nadále jako senátor a vlivný člen ČSSD. „Věřím, že jeho odborná kapacita bude i nadále plně využita v rámci legislativního procesu na parlamentní půdě. V tom mu přeji hodně úspěchů,“ uzavřel své vyjádření ke konci stranického kolegy ve vládě.

Poslanec ČSSD Jiří Koskuba považoval za nutné připomenout, že neodchází jen Dienstbier, ale i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. „K nápadu na toliko oranžové změny v trojkoaliční vládě lze asi říci toto: Má na to právo. Ale i pan premiér je jen člověk. A tak má jistě i on právo se zbláznit,“ uvedl poslanec ČSSD svým nezaměnitelným způsobem. Jinak totiž prý nelze „geniální“ premiérovu ministerskou rošádu deset měsíců před volbami nazvat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo, Lukáš Petřík

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…