Podle MF Dnes ze stanovisek politických stran, které předložily podvýboru pro Ústavu, vyplývá, že pro omezení pravomocí hlavy státu mnoho příznivců není. Například poslanec Petr Gazdík (TOP 09 a STAN) uvedl, že návrh není příliš konsenzuální.
„Já samozřejmě vím, že nepanuje úplná shoda. Už jsme to však dříve diskutovali se všemi stranami i s experty a následně jsme šli cestou jakéhosi minimálního průniku,“ uvedl k tomu autor Jiří Dienstbier.
Projít by ale mohlo například jednodušší podání žaloby na hlavu státu, které je nyní prakticky nemožné, neboť o návrhu žaloby musí hlasovat obě parlamentní komory kvalifikovanou většinou. Vláda nyní navrhuje, aby žaloby mohly podat obě komory samy. To se však pro změnu nelíbí ústavnímu právníkovi Václavu Pavlíčkovi. „Navrhované řešení by bylo nevyvážené a v rozporu s principy ústavního systému – zatímco by každá z komor mohla navrhnout, aby byl prezident zbaven úřadu, on na ně podobný nástroj nemá,“ uvedl.
Této změny se obává i sociálně demokratický poslanec Jeroným Tejc, který hovoří o tom, že prostá většina v jedné komoře by následně mohla šikanovat jakéhokoliv přímo voleného prezidenta a hnát jej před soud. On by pravomoc žaloby na hlavu státu vrátil do rukou Senátu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef