Fischer, dlouholetý Zemanův přítel, se podle Kmoníčka do Prahy chystá 11. dubna. O pět dní dříve by měl přijet prezident Černé Hory Filip Vujanović. Oběma návštěvám má dominovat otázka migrační krize. "Rakouská vládní pozice se překvapivě začíná blížit té české mnohem více, než by kdokoli před dvěma měsíci v Rakousku prorokoval. I z toho pohledu, když si ještě uvědomíme, že to bude za měsíc a něco dál, to bude zajímavá a obsažná diskuse," poznamenal Kmoníček.
V souvislosti s migrací přes Balkán šéf hradní diplomacie řekl, že případné uzavírání a polouzavírání hranic znamená přesměrování uprchlického proudu někam jinam. "A za tím vším nám všichni na Balkáně říkají, že vykukuje jeden velký strašák, o kterém se u nás tolik nemluví, a to je Bosna," zdůraznil.
"Protože když si člověk uvědomí centrální roli Bosny v jugoslávském konfliktu, když si člověk uvědomí, jak citlivé národnostní a věroučné pozadí tam je, a teď do něho vpustíte muslimské migranty, to je schopno rozhodit ten daytonský domeček jak domeček z karet," dodal. Balkán proto podle něj bude muset být ze strategických zájmů Česka viditelný na zahraniční politice.
S balkánskými představiteli bude moci Zeman mluvit i v září, kdy se do Prahy chystá příjezd bulharského prezidenta Rosena Plevnelieva, a v červnu při návštěvě Makedonie. Z Makedonie Zeman zamíří do Arménie, dodal Kmoníček.
V červenci se pak český prezident vydá na summit NATO do Varšavy a následně na velké setkání Evropské unie s asijskými státy ASEM v mongolském Ulánbátaru. "A jen se z Ulánbátoru vrátíme, bude s podnikatelskou delegací připravována odložená návštěva Latinské Ameriky," řekl Kmoníček. Zeman by měl s největší pravděpodobností navštívit Mexiko a Kolumbii a hradní úředníci se pokusí cestu spojit se zahájením letních olympijských her v Riu de Janeiru.
"Pokoušíme se samozřejmě to udělat v rámci jedné cesty, bude-li to možné i kvůli vzdálenosti a logistice. Zatím ještě řeším termíny, jestli ta cesta olympiádou začne nebo naopak skončí," dodal.
V září pak Zeman zamíří na valné shromáždění OSN a na listopad nebo prosinec Hrad domlouvá návštěvu Portugalska. V termínové listině ale podle Kmoníčka není cesta Zemana do Moskvy. "Čekáme na příjezd nového ruského velvyslance, který snad na konci tohoto měsíce by měl předávat pověřovací listiny," řekl. Nevyloučil také to, že příští rok Zeman navštíví Indii, i když v rámci reciprocity by měl naopak do Česka zamířit indický prezident. "U těchto velkých států vždy nejde reciprocita udržet," poznamenal s tím, že je mezi podnikateli velký zájem, aby je do země doprovodil některý z významných ústavních činitelů.
Kmoníček podotkl, že prezidentské návštěvy často mívají jen ceremoniální charakter nebo jejich hlavním smyslem je, "že jsou". "To, co vidíme v poslední době, viz návštěva makedonského prezidenta, návštěva slovinského prezidenta, jsou záležitosti, které skutečně mají substanci a hovoří se o vrcholně závažných věcech, o stanoviskách, jaké budeme mít v EU za čtyři, šest, osm dnů," řekl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa