Snímek začíná televizním záznamem oznámení úmrtí Kryla 3. března 1994 a končí zamyšlením nad jeho odkazem pro dnešní dobu. Ve snímku kromě českých zástupců (Jan Kryl, Miroslav Kovařík, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Jiří Černý a další) vyprávějí o svých setkáních s Krylem také polská režisérka Agnieszka Hollandová nebo zpěvák Michał Tarkowski.
Snímek obsahuje množství archivních záběrů ukazujících odlišnost politického vývoje v bývalém Československu a v Polsku. Nechybí záběry ze slavného koncertu ve Vratislavi, kde Kryl vystoupil v roce 1989 ještě v době, kdy měl vstup do vlasti zakázaný. Kromě písniček, které nazpíval v češtině i polštině, diváci ve filmu uslyší promlouvat Kryla z dosud nezveřejněných nahrávek z Rádia Svobodná Evropa a z amatérských záznamů.
Režisérka zachytila i Krylovo zklamání politickým vývojem po listopadu 1989 a nesouhlas s rozdělením Československa v roce 1992.
Karel Kryl se narodil v roce 1944 v Kroměříži. Vystudoval keramickou školu, ale proslavil se jako písničkář a básník. Stal se legendou svobodné kultury nejen pro mladou generaci 60. let, která se nemohla smířit s okupací tehdejšího Československa v roce 1968, ale zůstal pojmem i pro generace následující. Kryl žil od roku 1968 v Německu, po roce 1989 se do tehdejšího Československa pravidelně vracel. Zemřel ve věku nedožitých 50 let v Německu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk