Místopředsedkyně kontrolního výboru Zdeňka Horníková z ODS ale argumentuje, proč právě Poslanecká sněmovna by NKÚ nemohla kontrolovat, když poslance si volí sami občané. Odmítá však, že by nynější kauza byla politickou zakázkou na odvolání nevyhovujícího Dohnala.
Související: Šéf NKÚ dostal 8 měsíců. Nechtěl kontrolu poslanců
Premiér Petr Nečas totiž již dnes prohlásil, že setrvání Dohnala v úřadu je neobhajitelné. Přitom sice šéf NKÚ dostal podmíněný trest, zatím ale rozsudek nenabyl právní moci. Vypadá to pak, jako kdyby Nečasova slova byla tlakem na soud. „Pan premiér hovořil v obecné rovině, jakou úroveň má mít NKÚ," vysvětluje Horníková v ČT s tím, že Nečas na nikoho nenaléhal a hodnotil pouze samoutnou funkci šéfa úřadu.
Dohnalův právník Václav Vlk v tom však tlak vidí. „Je to celkem zjevné," zhodnotil kauzu lakonicky. „Mnohokrát se rozhoduje podle toho, kdo je sympatický a kdo nikoliv," narážel také Vlk na to, že je jeho klient podle jeho názoru lidem nesympatický, což soud často ovlivní.
Čtěte více:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan