Na velký stát na jihu východního pobřeží hodně sázel Marco Rubio. Favorit republikánského establishmentu a hlavní naděje všech, kteří nesnášejí extravagantního Donalda Trumpa, byl právě zde zvolen senátorem a věřil, že 99 delegátů z Floridy ještě zvrátí výběr prezidentského kandidáta strany. Nic takového se nestalo, a navíc senátor Rubio, favorit takových lidí, jako jsou čeští glosátoři Tomáš Klvaňa či Jakub Janda, utrpěl v jiných státech dost drtivé porážky. Dokonce i od guvernéra Ohia Johna Kasiche, který pokračuje v kampani zcela mimo zájem médií a bez šance na vítězství. Nyní dokázal zvítězit ve svém domovském státě, ve všech ostatních ale zvítězil dosavadní lídr primárek Trump, a to s přehledem. Jedinou výjimkou bylo méně významné Missouri, kde svého největšího soka Teda Cruze porazil o pouhé dvě desetiny.
Bezprostředně po oznámení výsledků Marco Rubio oznámil, že z voleb odstupuje. I ve své rozlučce ale varoval před úspěchem Donalda Trumpa. Svérázný miliardář svým přístupem a prostořekostí šokoval celý Washington, včetně řady republikánů. „Amerika je uprostřed opravdové politické bouře, skutečné tsunami. Uvidíme, co přinese,“ rozloučil se Rubio, jak jej cituje server Novinky.cz.
Dosavadní lídr primárek Trump zvítězil v úterý ve všech státech s výjimkou Ohia, kde zabodoval tamní guvernér Kasich. Jeho hlavní soupeř Ted Cruz jej potrápil jen v méně významném Missouri, kde Trump zvítězil o pouhé dvě desetiny procenta.
Cruz zůstal po Rubiově odstoupení jediným Trumpovým soupeřem. Senátor z ostrého jižanského Texasu je přitom liberály považovaný za jen o trochu menší zlo než totálně nevyzpytatelný střelec Trump. Někteří levičáci dokonce konzervativního Texasana považují za ještě větší pohromu, než je Trump. Český komentátor Daniel Veselý například poznamenal, že zatímco Trump je nepříliš bystrý excentrik, Cruz je inteligentní a má přesně vytyčenou ultrakonzervativní politickou linii. Z jeho největších pomýlení Veselý zdůrazňuje odpor k teorii globálního oteplování, odmítání imigrační reformy a nápady kalibru úplného zrušení federálního daňového úřadu. Následně citoval levicového filozofa Noama Chomského, že celá Republikánská strana USA začíná být vážným nebezpečím pro přežití lidstva.
Zcela ve stínu divoké bitvy u republikánů si v Demokratické straně upevňuje vedení bývalá první dáma Hillary Clintonová. Proti levicovému senátorovi Berniemu Sandersovi měla v posledním volebním dni několikrát i štěstí, v Missouri a důležitém Illinois zvítězila velmi těsným rozdílem. Po volbách mohla sebevědomě ohlásit, že už se moc těší na souboj s Donaldem Trumpem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav