Dost bylo diskriminace! Bohuslav Sobotka se postavil Německu a Francii. Skutečně

14.10.2016 6:39 | Zprávy

Vynucování minimální mzdy ve Francii a Německu vůči řidičům z jiných zemí je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) diskriminační. Řidiče vytlačí ze zaměstnaneckého poměru, a omezí tak jejich práva, řekl během sjezdu dopravních odborů. Informovala o tom ČTK.

Dost bylo diskriminace! Bohuslav Sobotka se postavil Německu a Francii. Skutečně
Foto: pppartners.cz
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil AČR v Ostravě

Evropská komise je ve sporu na straně Česka, uvedla po jednání s eurokomisařkou Marianne Thyssenovou ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Premiér s odbory mluvil i o platech šoférů linkových autobusů. Vláda schválila zvýšení jejich minimální mzdy ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Odborový svaz dopravy na sjezdu rovněž volil nové vedení. Funkci předsedy obhájil jeho dlouholetý šéf Luboš Pomajbík. Svaz, který má více než 19.000 členů, povede dalších pět let.

Francie a Německo vyžadují, aby i řidiči z ciziny dostávali po dobu práce na francouzském a německém území tamní minimální mzdu. Například Německo zavedlo počátkem roku plošnou minimální mzdu 8,50 eura (asi 230 Kč) na hodinu, kdežto v Česku činí minimální hodinová mzda 58,70 Kč. Podle Sobotky může nařízení vytlačovat zaměstnance v dopravě do pozice osob samostatně výdělečně činných (OSVČ).

„Je to v neprospěch řidičů. V okamžiku, kdy budou nuceni přecházet do pozice OSVČ, tak to samozřejmě snižuje jejich zabezpečení a snižuje jejich možnosti a práva vůči zaměstnavatelům," uvedl premiér. Sobotka se také obává, aby tato nařízení nefungovala jako nástroj, jak se zbavit konkurenčních českých firem na západoevropském trhu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Kdysi jste se věnovala tématu eutanazie.

Věnujete se tomu ještě? Podnikáte aktuálně nějaké kroky k jejímu uzákonění? A myslíte, že je ve sněmovně vůle to vůbec řešit? Přijde mi, že nikoliv, což je podle mě chyba, podle mě by se měla na toto téma otevřít minimálně diskuze. Děkuji. Bea

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zašli dál než jindy.“ Ameriku znepokojuje masivní čínská akce u Tchaj-wanu

16:06 „Zašli dál než jindy.“ Ameriku znepokojuje masivní čínská akce u Tchaj-wanu

Z Tchaj-peje – z hlavního města ostrova Tchaj-wan – zaznívá varování, že čínské námořnictvo je momen…