Dostanete uprchlíky, i když je nechcete! Podívali jsme se lépe na návrh, který poletuje v Bruselu

04.11.2017 8:10 | Zprávy

Povinné přerozdělování žadatelů o azyl ukotvené přímo v zákoně, zrychlení sjednocování rodin i alokace uprchlíků po skupinkách až po třiceti, to vše obsahuje návrh na reformu tzv. Dublinského systému z dílny výboru pro lidská práva Evropského parlamentu, který zamířil ke svému formálnímu schválení na Radu Evropy do Štrasburku.

Dostanete uprchlíky, i když je nechcete! Podívali jsme se lépe na návrh, který poletuje v Bruselu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Uprchlíci tvoří pod dohledem policie fronty na autobusy

Výbor pro občanské svobody Evropského parlamentu odsouhlasil návrh na reformu tzv. Dublinského systému. Dokument s datací 19. října 2017 navrhuje zásadní změny na nápravu současných slabin azylového systému a podle autorů zároveň slibuje vidinu, jak vytvořit robustní a stabilní azylový systém pro členské státy Evropské unie do budoucna.  

Evropský parlament je dle návrhu na reformu tzv. Dublinského systému nyní připraven o nich vyjednávat s členskými zeměmi Evropské unie. Dokument, který dal dohromady výbor pro lidská práva Evropského parlamentu, ještě čeká formální schválení během listopadového zasedání Rady Evropy ve Štrasburku.

Klíčovými body a změnami, které do Dublinského systému dokument navrhuje, jsou například trvalý a automatický systém na přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské státy Evropské unie podle stanoveného redistribučního klíče, možnost výběru pro žadatele o azyl až ze čtyř zemí a možnost umístění do daných zemí ve skupinkách podle přání žadatelů.

Podílet se musí všechny země

„Všechny členské země Evropské unie se musí podílet a rovněž převzít odpovědnost za žadatele o azyl ve smyslu snížení disproporční zátěže na migrační krizi nejvíce exponované hraniční státy Evropské unie,“ stojí v dokumentu. „Zároveň musí dojít ke zvýšení bezpečnostních opatření. Všichni žadatelé o azyl musí být registrováni ihned po svém příjezdu a členské státy Evropské unie musí udržovat své vnější hranice. Žadatelé o azyl musí rovněž respektovat pravidla systému a nepokoušet se cestovat mezi státy na vlastní pěst,“ píše se v něm dále. Lidé, kteří potřebují mezinárodní ochranu, tedy skuteční azylanti, by ji v budoucnu podle autorů dokumentu měli dostat mnohem rychleji. Stejně tak by ale měla být zrychlena i repatriace těch, kteří nárok na azyl nemají.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

14:01 Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně poslal premiéra Petra Fialu na léčení …