Dotace na pěstování plevele. Zemědělec odhalil, jak to nyní funguje

09.08.2024 11:24 | Komentář

„Bodláky, pýr, šťovík a jiné plevely… Na stovkách hektarů,“ tak popisuje „inovativní přístup ke Green Dealu“ na Tachovsku Josef Rous, který se celý život zabýval oborem zemědělství. Vysvětluje také, jak je to s dotacemi. „Nic se nevyprodukuje, pěstitel si vystačí s minimem strojního vybavení, dojde k výraznému snížení spotřeby PHM… Přestože se nic nevyrobí, vyplacené dotace se započtou do tvorby HDP, a tím zajistí prosperitu nám všem…“ vypočítává s notnou dávkou ironie.

Dotace na pěstování plevele. Zemědělec odhalil, jak to nyní funguje
Foto: pixabay.com
Popisek: Zemědělství - ilustrační foto

Novátorský přístup při realizaci Green Dealu

Když přijíždíte do Tachova směrem od Plzně, projedete dlouhou alejí za obcí Trnová a po jejím zdolání se vám otevře pohled na stovky hektarů neuvěřitelně pestrých ploch. Až na horizont jsou vidět pozemky pokryté nádhernou směsí bodláků, pýru, šťovíku, rmenu a jiných plevelů.

Když mluvím o stovkách hektarů, mám na mysli plochu minimálně 1000 ha, která se rozprostírá asi na pěti katastrech. V průběhu jara, kdy se výše jmenované „plodiny“ začaly objevovat, se šlo domnívat, že se jedná o plochy obhospodařované společností, která skončila v úpadku. Opak je pravdou. Jedná se totiž o inovativní přístup ke Green Dealu. Při podrobnějším průzkumu složení porostu lze nalézt podsev jetele plazivého, který byl proveden do téměř hrubé brázdy. To trochu přeháním, protože v zájmu Grean Dealu je neorat. Kouzlem tohoto podsevu je skutečnost, že zabezpečí možnost čerpání dotací. Stačí pouze jednou ročně celou plochu zmulčovat. Vzhledem k tomu, že je srpen, lze očekávat, že k tomuto kroku pěstitel přistoupí v rámci podzimních prací.

Tachovsko průkopníkem… žádné čučkaření…

Tak se Tachovsko opět stává průkopníkem velkovýrobních technologií v zemědělství. Jaképak snahy o 4–10 % ploch ponechaných ladem, proč to čučkaření. Lze to řešit plošně. Tím se vyřeší celá řada problémů:

1.    Nic se nevyprodukuje – skvělé řešení nadvýroby, netřeba ani pěstovat sóju místo obilovin, jak bylo navrhováno jakýmsi ministrem

2.    Úžasně se zvýší biologická pestrost v krajině

3.    Zlepší se půdní úrodnost takto (ne)využitých ploch

4.    Pěstitel si vystačí s minimem strojního vybavení, dojde k výraznému snížení spotřeby PHM, pesticidů a hnojiv

5.    Vyplacené dotace zajistí pěstitelům příjemný příjem

6.    Přestože se nic nevyrobí, vyplacené dotace se započtou do tvorby HDP, a tím zajistí prosperitu nám všem

Co říci závěrem? Přijeďte se podívat. Vedle druhé největší jízdárny ve střední Evropě, mimochodem úžasně zrenovované, poznáte nádhernou krajinu Tachovska a budete mít mimořádnou příležitost seznámit se s moderními trendy v rostlinné výrobě.

Autor Josef Rous

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …