Drahá Evropa. Třikrát víc za emisní povolenky než v USA

11.09.2024 12:11 | Monitoring

V roce 2023 byly ceny emisních povolenek v Evropské unii výrazně vyšší než v USA, Jižní Koreji a Číně. Vysoké ceny emisních povolenek v EU přispívají k vyšším nákladům na energie. Tento rozdíl v nákladech může představovat značnou konkurenční nevýhodu pro evropský průmysl na globálním trhu.

Drahá Evropa. Třikrát víc za emisní povolenky než v USA
Foto: Repro Youtube
Popisek: Premiér Petr Fiala a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

Z dat S&P Global Commodity Insights, jedné z nejvýznamnějších agentur pro podávání zpráv o cenách trhu s ropou, vyplývá, že ceny emisních povolenek se výrazně liší mezi jednotlivými regiony. V roce 2023 byla cena povolenek v Evropské unii výrazně vyšší než ve Spojených státech, Jižní Koreji a Číně.

Evropa čelí výrazně vyšším nákladům na emise CO2. Evropská unie má nejvyšší ceny emisních povolenek, které se pohybují mezi 80 a 100 USD za tunu CO2. Ceny byly v průběhu roku poměrně volatilní.

Cena emisních povolenek v Kalifornii se pohybovala stabilně kolem 30–40 USD/mtCO2e. V Jižní Koreji byly kolem 20 USD/mtCO2e, s mírným poklesem v polovině roku a pozvolným nárůstem ke konci roku.

Nejnižší cena emisních povolenek, pohybující se kolem 5 USD/mtCO2e, zůstává stabilní po celý rok. Z tohoto srovnání je zřejmé, že náklady na emise v EU jsou výrazně vyšší než v USA, Jižní Koreji a Číně, což může mít dopad na konkurenceschopnost evropských podniků.

Vyšší ceny emisních povolenek v EU přispívají k vyšším celkovým nákladům na energie, které jsou v EU rovněž výrazně vyšší než v USA a Číně. Konkrétně, ceny elektřiny a plynu v EU jsou mnohem vyšší než v Číně a USA, což může představovat konkurenční nevýhodu pro evropský průmysl.

V roce 2023 byly průmyslové ceny elektřiny a plynu v EU vyšší než v USA a Číně. Ceny elektřiny v EU byly o 158 % vyšší než v Číně a USA měly nejnižší a nejstabilnější ceny. Ceny plynu v EU byly o 345 % vyšší než v Číně, přičemž USA měly opět nižší a stabilnější ceny.

Vysoké ceny emisních povolenek v EU přispívají k těmto vyšším nákladům. Energetické společnosti v EU musejí nakupovat povolenky za vyšší ceny, pokud používají fosilní paliva, což zvyšuje ceny elektřiny a plynu. Naopak v USA a Číně, kde jsou ceny emisních povolenek nižší nebo stabilní, jsou i ceny energií pro průmysl nižší. Tímto způsobem se vyšší ceny emisních povolenek promítají do vyšších nákladů na výrobu energie, zejména v zemích s přísnějšími emisními pravidly, jako je EU.

Emisní povolenky jsou nástroje používané v systému obchodování s emisemi k regulaci emisí skleníkových plynů. Každá povolenka umožňuje emitentovi vypustit určité množství CO2 nebo jiného skleníkového plynu. Cílem emisních povolenek je motivovat ke snižování emisí tím, že přirozeně vytvoří trh s emisemi a cenou, která odráží náklady na znečištění.

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …