Z dat S&P Global Commodity Insights, jedné z nejvýznamnějších agentur pro podávání zpráv o cenách trhu s ropou, vyplývá, že ceny emisních povolenek se výrazně liší mezi jednotlivými regiony. V roce 2023 byla cena povolenek v Evropské unii výrazně vyšší než ve Spojených státech, Jižní Koreji a Číně.
Evropa čelí výrazně vyšším nákladům na emise CO2. Evropská unie má nejvyšší ceny emisních povolenek, které se pohybují mezi 80 a 100 USD za tunu CO2. Ceny byly v průběhu roku poměrně volatilní.
Cena emisních povolenek v Kalifornii se pohybovala stabilně kolem 30–40 USD/mtCO2e. V Jižní Koreji byly kolem 20 USD/mtCO2e, s mírným poklesem v polovině roku a pozvolným nárůstem ke konci roku.
Nejnižší cena emisních povolenek, pohybující se kolem 5 USD/mtCO2e, zůstává stabilní po celý rok. Z tohoto srovnání je zřejmé, že náklady na emise v EU jsou výrazně vyšší než v USA, Jižní Koreji a Číně, což může mít dopad na konkurenceschopnost evropských podniků.
Vyšší ceny emisních povolenek v EU přispívají k vyšším celkovým nákladům na energie, které jsou v EU rovněž výrazně vyšší než v USA a Číně. Konkrétně, ceny elektřiny a plynu v EU jsou mnohem vyšší než v Číně a USA, což může představovat konkurenční nevýhodu pro evropský průmysl.
V roce 2023 byly průmyslové ceny elektřiny a plynu v EU vyšší než v USA a Číně. Ceny elektřiny v EU byly o 158 % vyšší než v Číně a USA měly nejnižší a nejstabilnější ceny. Ceny plynu v EU byly o 345 % vyšší než v Číně, přičemž USA měly opět nižší a stabilnější ceny.
Vysoké ceny emisních povolenek v EU přispívají k těmto vyšším nákladům. Energetické společnosti v EU musejí nakupovat povolenky za vyšší ceny, pokud používají fosilní paliva, což zvyšuje ceny elektřiny a plynu. Naopak v USA a Číně, kde jsou ceny emisních povolenek nižší nebo stabilní, jsou i ceny energií pro průmysl nižší. Tímto způsobem se vyšší ceny emisních povolenek promítají do vyšších nákladů na výrobu energie, zejména v zemích s přísnějšími emisními pravidly, jako je EU.
Emisní povolenky jsou nástroje používané v systému obchodování s emisemi k regulaci emisí skleníkových plynů. Každá povolenka umožňuje emitentovi vypustit určité množství CO2 nebo jiného skleníkového plynu. Cílem emisních povolenek je motivovat ke snižování emisí tím, že přirozeně vytvoří trh s emisemi a cenou, která odráží náklady na znečištění.
Hlavní zlo EU je drahá emisní povolenka.
— Konec uhli - Nova energie (@NovaUhli) September 11, 2024
Proč to vláda ČR dopustila?
Emisní povolenka je v EU 10x dražší než v Číně. V USA mimo Kalifornii nikde nic takového není.
Elektřina je v USA i v Číně 2,5krát levnější.
Plyn je v USA čtyřikrátkrát levnější a v Číně je levnější o 50 %. pic.twitter.com/jl8j3SPZFT
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová