„Řidičům hrozí výrazné zdražení pohonných hmot, až o pět korun na litr,“ začíná Kovanda svůj příspěvek na twitteru nepříjemným sdělením, které se snaží dál objasnit.
Nejprve ale bilancuje současnou situaci.
„Benzín v uplynulém týdnu zdražil o 13 haléřů na úroveň 37,52 koruny za litr a nafta o 16 haléřů na 32,74 koruny za litr. To však bylo patrně jen ‚zahřívací kolo‘. Vždyť ropa Brent od začátku července zdražila o více než jedenáct procent, na 83,40 dolaru za barel, a je nejdražší od první poloviny dubna,“ píše dále známý ekonom a dodává, že podstatnou část tohoto zdražení tuzemští dodavatelé pohonných hmot do svých cen teprve plně promítnou. Tedy se ve výsledných cenách ještě neprojevila.
O tom, že nafta může podražit velmi brzy takřka o dvě koruny, informoval i server Novinky.cz.
„Po schválení zákona Senátem legislativci počítají s tím, že změnu záhy podepíše prezident a urychleně bude zveřejněna ve Sbírce zákonů tak, aby novela platila od srpna, tedy už od úterý,“ stojí v dnešním článku.
Navíc Kovanda přidává informace z rotterdamské burzy, která má na ceny pohonných hmot v České republice nemalý vliv. Ceny na ní přitom vzrostly o 20 %, a aby toho nebylo málo, nepomáhá prý ani kurz naší měny.
„Česká měna během července přes přechodné zpevnění v polovině měsíce posílila vůči dolaru, v němž se ropa i ropné produkty v Rotterdamu obchodují, celkově jen o 0,5 procenta. Například nafta se burze v Rotterdamu nyní i po zohlednění vývoje kurzu koruny k dolaru obchoduje nejdražší od první poloviny března (viz graf v příspěvku). Tehdy se přitom nafta u českých čerpacích stanic prodávala za více než 36 korun za litr, tedy o téměř 3,50 koruny na litr dráže než dnes.“
Řidičům hrozí výrazné zdražení pohonných hmot, až o pět korun na litr. Riziko takového skoku umocňuje výsledek včerejšího zasedání americké centrální banky.
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) July 27, 2023
Po měsících cenového poklesu nyní hrozí výrazné zdražení pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Benzín v uplynulém… pic.twitter.com/zOjrb9VV8i
Pokud připočítáme chystané vrácení spotřební daně z nafty na úroveň platnou před loňským červnem, které ke skokovému zdražení nafty u čerpacích stanic minimálně povede o zhruba 1,80 koruny na litr, dostáváme se k zarážejícím číslům, které ekonom zmiňuje dále.
„Pokud by zůstaly ceny na burze v Rotterdamu tam, kde jsou nyní, nafta u českých čerpacích stanic by ještě během léta, nejpozději do začátku října, mohla zdražit až o pět korun na litr. Benzín přidal zhruba tři koruny na litr,“ je si jistý Kovanda a přidává vysvětlení ze světa financí.
„Bezprostředním impulzem růstu cen ropy – a také paliv na burze v Rotterdamu – je výsledek včerejšího měnově-politického zasedání americké centrální banky. Trh po zvýšení úroku na 22leté maximum nyní soudí, že se centrální banka USA chýlí svým utahováním měnové politiky ke konci, což má povzbuzující efekt právě i na poptávku po ropě – a tedy to vytváří tlak na její další cenový růst i na zdražení paliv v Rotterdamu.“
Dodejme, že vyplní-li se uvedené předpoklady, čekají nás na podzim ceny nafty okolo 38 korun za litr a benzín by se prodával v relacích přes 40 korun za jeden litr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA