Druhá světová válka se může zopakovat, varoval v ČT historik

06.05.2016 19:08 | Zprávy

Blíží se 71. výročí konce druhé světové války. Historik Petr Koura při této příležitosti popsal, jak se chovali mladíci a dívky v českém protektorátu během války. A nejen to. Varoval všechny, kteří si myslí, že by se druhá světová válka už nemohla opakovat. Naopak, mnohé dnešní signály považuje za velmi varující. Tak např. lidé dnes stále častěji útočí na demokracii jako systém a nechodí k volbám.

Druhá světová válka se může zopakovat, varoval v ČT historik
Foto: Archiv
Popisek: Německý tank Tiger

Historik Petr Koura v pondělním Interview ČT24 promluvil o mýtech, které obestírají druhou světovou válku. Poukázal např. na chování mládeže za války. Nesmíme si prý myslet, že mladí buď jen kolaborovali s nacisty, nebo umírali v odboji. To by nebyla pravda. „Mladí lidé se vyjadřovali výstředním oblečením, dlouhými vlasy a dalšími prvky proti nacistické ideologii. Pokud šel mladý člověk ve výstředním oblečení po ulici, mohl být zatčen a přinucen, aby se převlékl do jiného oblečení. Někdy to mohlo mít i drsnější průběh,“ popsal host.

V samotném Německu prý nacisté zasahovali proti mladým mnohem tvrději, protože šlo o lidi, kteří mají vládnout světu. Češi byli určeni jen na práci, a pokud pro Říši pracovali, tak jim bylo umožněno, aby se bavili, jak chtějí. Nacističtí pohlaváři považovali za své selhání, když např. němečtí mladíci a dívky holdovali swingu. Trestáni za to byli i rodiče.

Pár slov padlo i k Juliu Fučíkovi. „Pro mě je to fascinující postava, protože Reportáž psaná na oprátce vzniká přímo v cele, ale zároveň je zajímavá tím, jak byla následně dezinterpretována,“ podotkl. Nadaný literát prý rozehrál velkou hru s gestapem, ale prohrál. I to svědčí o tom, že období protektorátu je velmi temným obdobím našich moderních dějin, přesněji řečeno, tím nejtemnějším.

Využívá se totiž masivních poprav k děšení lidí v takové míře, aby pak lidé šli na náměstí a veřejně zdravili nacistickým pozdravem. „Ti lidé se za to samozřejmě styděli,“ doplnil historik. Úplně jinou postavou je Emanuel Moravec, který stál čestnou stráž u rakve T. G. Masaryka, ale po Mnichovu se vědomě přiklonil k nacistům a sloužil jim ze všech sil.

Ohrožují nás útoky na demokracii a okrajové války

A lze se ze druhé světové války v něčem poučit? Podle Koury určitě. Měli bychom se učit odolávat myšlenkám ne nepodobným tezím Adolfa Hitlera. „Nejsem přesvědčen, že by druhá světová válka byla konfliktem, který je za námi a nikdy se nemůže opakovat,“ varoval.

Dnešní situace mu do určité míry 30. léta dvacátého století. Tehdy se útočilo na demokracii jako na slabý režim. Dnes je to tu znovu. Lidé přestávají chodit volit, stejně jako před desítkami let. „A samozřejmě tu máme i válečné konflikty na kraji Evropy. Obě světové války začaly okrajovými evropskými konflikty. Takže pro mě je ta situace docela alarmující,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úder Bruselu: Domluva mezi Trumpovým ministrem a Maďarskem

12:35 Úder Bruselu: Domluva mezi Trumpovým ministrem a Maďarskem

Maďarský premiér Viktor Orbán je s nástupem Donalda Trumpa opět na koni. Podle maďarského ministra z…