Program CZECH MADE Česká kvalita je nejstarším oceněním pro výrobky a služby splňující české standardy kvality v Česku. Původ této značky se datuje až do 90. let minulého století, a jak název implikuje, mělo by v ideálním případě jít o výrobky a služby českého původu, se značným použitím české práce a rovněž využitím i know-how a expertiz pocházejících z České republiky.
Jenže jak ParlamentníListy.cz psaly například zde, specifickou podmínku na alespoň minimální podíl české práce či know-how požadavky na získání ocenění neobsahují. Důvodem jsou antidiskriminační opatření Evropské unie, která zakazují zvýhodňovat prostředí, firmy z jednotlivých členských států, a to všude tam, kde jsou byť jen částečně ve hře veřejné peníze. O dané ocenění se může de facto ucházet jakýkoliv podnikatelský subjekt registrovaný na území České republiky.
Na druhé straně by však ocenění mělo být určitým garantem stvrzujícím, že samotný produkt, ale ani jedna jeho část, nebyl vyroben mimo členský stát Evropské unie, například v některé z ekonomik s tradičně levnou pracovní silou (Čína, Indie).
„Není možné, aby ocenění Programu Česká kvalita držel produkt, jehož část byla vyrobena mimo členský stát Evropské unie,“ sdělila ParlamentnímListům.cz na to konto Marcela Švecová ze sekretariátu předsedy Rady kvality ČR.
Jenže jak ParlamentníListy.cz zjistily, mezi aktuálními držiteli ocenění Česká kvalita CZECH MADE je i společnost MPM-Quality, která o sobě tvrdí, že navazuje na tradiční značku českých hodinek Prim, velmi renomovanou značku s více než padesátiletou tradicí. Využívá přitom ale do svých náramkových hodinek i komponent vyrobených mimo EU.
V současnosti ale značku těchto legendárních hodinek užívají dva podnikatelské subjekty, které se o právo na její užívání soudí, MPM-Quality a Elton hodinářská. A podle názoru Úřadu průmyslového vlastnictví z roku 2016 je jediným oprávněným držitelem značky Prim společnost Elton hodinářská.
Zatímco Elton hodinářská vyrábí luxusní hodinky na zakázku, jejichž cena se řádově pohybuje v desetitisících korun a používá vyloženě české know-how a pracovní sílu (dokonce i strojky jednotlivých hodinek od Eltonu jsou vyrobené v Česku), MPM-Quality vyrábí levnější primky za použití komponentů dovezených ze zahraničí, některé hodinkové strojky, které MPM-Quality podle svého webu využívá, jsou původem ze Švýcarska, jiné ale například i z Číny či Japonska.
Na otázku ParlamentníchListů.cz, kde a z jakých komponentů své hodinky vyrábí, společnost MPM-Quality dosud neodpověděla. Reakci Ministerstva průmyslu a obchodu k tomu, že ocenění Česká kvalita CZECH MADE drží firma, která používá do svých výrobků komponenty vyrobené mimo prostor Evropské unie, redakce serveru ParlamentníListy.cz zjišťuje.
Ostrým kritikem značky CZECH MADE Česká kvalita je Jan Prokop, předseda asociace České značky sdružující české firmy (Bernard, Kofola, Madeta, Petrof). Prokop poukazuje na to, že současných držitelů licence Česká kvalita CZECH MADE je pouze devět, a ani jeden z nich přitom není členem sdružení České značky, jež svá kritéria pro členství stanoví jednoznačně (majoritní podíl výroby v České republice, minimálně padesátiprocentní podíl českého kapitálu, česká invence, český původ společnosti).
„Myslím si, že tento fakt názorně ukazuje, co si odborná veřejnost myslí o hodnotě značky Česká kvalita CZECH MADE. Ani jeden ze členů našeho sdružení toto označení nepoužívá,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Prokop. Prokop rovněž zpochybňuje i to, „zda vůbec jde o ocenění, když jej žádná firma nemůže získat bez toho, aniž uhradí ne úplně malé roční poplatky“, sdělil, jak to vidí, redakci ParlamentníchListů.cz.
Ocenění CZECH MADE vydává zájmové sdružení právnických osob Sdružení pro oceňování kvality (SOKČR). Členy tohoto sdružení jsou některé podnikatelské svazy a sdružení působící v České republice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zed