Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

28.04.2024 7:15 | Zprávy

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavní hrdina klipu, který má být vysílán i na České televizi jako varování před dezinformacemi. Stvořil jej projekt Demagog.cz v rámci své edukační kampaně k eurovolbám. Očekává totiž, že tyto volby budou některé síly chtít ovlivnit „koordinovanou dezinformační kampaní“ ještě více, než ty předcházející.

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT
Foto: Screen Youtube
Popisek: Důchodce napálený dezinformací. Kampaň spolku Demagog.cz

„Nukleární válka, chemtrails, HIV jako prostředek ke snížení světové populace. Počet dezinformací šířených online stále roste,“ zaznělo minulou neděli v pořadu Newsroom ČT24.

A následně moderátorka představila projekt, kterým organizace Demagog.cz bojuje proti ovlivnění evropských voleb.

Jeho zástupci vysvětlili, že s rozvojem AI technologie očekávají u letošních eurovoleb „strašné množství obsahu různých fiktivních konspirací“.

Tomu chce projekt čelit apelem na voliče, aby těmto věcem nevěřili. Za tímto účelem vznikla kampaň, kterou chce spolek šířit v televizi i na internetu.

Projekt Demagog.cz vznikl v roce 2012 jako iniciativa dvou studentů Masarykovy univerzity v Brně, kteří ověřovali pravdivost výroků politiků. Inspiraci našli na Slovensku, kde už podobný projekt běžel dříve.

Některá jejich hodnocení čelila kritice, zejména proto, že se snažili výroky důsledně členit v kategorii pravda – nepravda, což ne vždy dokázalo zahrnout všechny aspekty.

Hodně byl kritizován jejich rozbor výroků docenta Martina Konvičky, kdy se hodnotitelé pouštěli na tenký led náboženských textů a celkově jejich hodnocení působilo velmi zaujatě a pochybně.

Pochybnosti v té době vzbuzovalo i financování, do kterého významně přispívala rodina Open Society Fund George Sorose.

Když se po brexitu a volebním vítězství Donalda Trumpa v hlavním mediálním proudu prosadilo vysvětlení, že za těmito nečekanými výsledky stojí působení dezinformací a i Evropská unie definovala jako své téma boj proti nim, stala se zaběhnutá organizace věnující se ověřování pravdivosti součástí rodících se protidezinformačních struktur.

Roku 2020 se zapojili do sítě nezávislých fact-checkingových partnerů, kteří pro společnost Facebook ověřují pravdivost vybraného facebookového a instagramového obsahu. „V rámci naší spolupráce s Facebookem jsme jen od počátku roku 2023 označili v České republice přes 861 000 nepravdivých či jinak zavádějících příspěvků,“ uvádí jeho koordinátor. Rovněž je Demagog.cz členem mezinárodní sítě International Fact-Checking Network.

Demagog rovněž participuje na projektu CEDMO, který zkoumá dezinformace z teoretického pohledu a stojí za ním akademik FSV UK a současně moderátor České televize Václav Moravec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Hůe, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHůe , 28.04.2024 13:22:39
Pokud si nepustím ČT a nekoupím Reflex, tak mně žádné lži neohrožují!

|  14 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…