„Nukleární válka, chemtrails, HIV jako prostředek ke snížení světové populace. Počet dezinformací šířených online stále roste,“ zaznělo minulou neděli v pořadu Newsroom ČT24.
A následně moderátorka představila projekt, kterým organizace Demagog.cz bojuje proti ovlivnění evropských voleb.
Jeho zástupci vysvětlili, že s rozvojem AI technologie očekávají u letošních eurovoleb „strašné množství obsahu různých fiktivních konspirací“.
Tomu chce projekt čelit apelem na voliče, aby těmto věcem nevěřili. Za tímto účelem vznikla kampaň, kterou chce spolek šířit v televizi i na internetu.
Projekt Demagog.cz vznikl v roce 2012 jako iniciativa dvou studentů Masarykovy univerzity v Brně, kteří ověřovali pravdivost výroků politiků. Inspiraci našli na Slovensku, kde už podobný projekt běžel dříve.
Některá jejich hodnocení čelila kritice, zejména proto, že se snažili výroky důsledně členit v kategorii pravda – nepravda, což ne vždy dokázalo zahrnout všechny aspekty.
Hodně byl kritizován jejich rozbor výroků docenta Martina Konvičky, kdy se hodnotitelé pouštěli na tenký led náboženských textů a celkově jejich hodnocení působilo velmi zaujatě a pochybně.
Pochybnosti v té době vzbuzovalo i financování, do kterého významně přispívala rodina Open Society Fund George Sorose.
Když se po brexitu a volebním vítězství Donalda Trumpa v hlavním mediálním proudu prosadilo vysvětlení, že za těmito nečekanými výsledky stojí působení dezinformací a i Evropská unie definovala jako své téma boj proti nim, stala se zaběhnutá organizace věnující se ověřování pravdivosti součástí rodících se protidezinformačních struktur.
Roku 2020 se zapojili do sítě nezávislých fact-checkingových partnerů, kteří pro společnost Facebook ověřují pravdivost vybraného facebookového a instagramového obsahu. „V rámci naší spolupráce s Facebookem jsme jen od počátku roku 2023 označili v České republice přes 861 000 nepravdivých či jinak zavádějících příspěvků,“ uvádí jeho koordinátor. Rovněž je Demagog.cz členem mezinárodní sítě International Fact-Checking Network.
Demagog rovněž participuje na projektu CEDMO, který zkoumá dezinformace z teoretického pohledu a stojí za ním akademik FSV UK a současně moderátor České televize Václav Moravec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.