„Spousta seniorů mi říká, že snížení valorizace penzí chápe. Rozumí totiž mezigenerační solidaritě. Jsem ten poslední, který by si neuvědomoval potíže s tím spojené,“ říkal premiér Petr Fiala (ODS) a zveřejnil svá slova i na sociálních sítích.
Zřejmě proto, aby toto tvrzení mělo dostatečný dopad na občany, rozhodli se ho marketéři ODS podpořit. Celá akce měla vypadat tak, že se veřejnosti předloží fotografie seriózně vyhlížejícího seniora a ten Fialovým slovům dodá na autenticitě.
Bohužel to nedopadlo. Tedy lépe řečeno dopadlo, a to velkou ostudou a odhaleným podvodem na voličích.
Můžeme se jen domnívat, že ODS nakonec nesehnala reálného seniora, který by prohlásil to, co premiér Fiala, tedy že souhlasí s tím, aby mu vláda ubrala peníze. Faktem ale zůstává, že ODS použila, zřejmě z jakési fotobanky, fotografii seniora zahraničního. Ten nejenže zřejmě nikdy neprohlásil, že mu nevadí, když mu česká vláda sníží peníze, ale navíc byl už dříve obsazen do jiné kampaně, která jeho fotografii také použila.
„Vidím to stejně jako ministr financí. Důchodci se nemají špatně, já jsem spokojený. Chci, aby i moje děti a vnuci měli důchody. V mém okolí většina penzistů se snížením souhlasí.“
To jsou ona slova, která měl pronést český důchodce Václav P., jak je označen na dotyčném materiálu.
Na celou pro ODS určitě nešťastnou věc reagoval na svém facebooku její člen a europoslanec Jan Zahradil, když napsal, že „Tenhle nákup fotky důchodce ve fotobance se teda moc nepovedl,“ a přiložil k fotografii důchodce s výše zmíněným citátem i fotografii původního důchodce z úplně jiné kampaně.
To nenechalo klidnou další členku ODS Evu Decroix. Poslankyně, která je coby místopředsedkyně poslaneckého klubu zástupkyní Marka Bendy, Zahradilovi jeho slova vyčetla.
„Honzo dík. Je vždycky fajn, když kolegové, kteří při nás pevně stojí, když se snažíme komunikovat i nepopulární opatření, skáčou radostí, když se něco nepovede. To nám jako straně velmi pomáhá chodit si vzájemně po zádech. Možná bych mohla poprosit o vyjádření s vaší fotkou vás, co myslíte,“ zeptala se Zahradila na možnost použití jeho fotografie v této nešťastné kampani.
Zda Zahradil souhlasil, není známo, konverzace z facebooku následně zmizela.
Z veřejného prostoru ale nezmizela původní fotografie a vymyšlený text k ní napsaný.
„Pan důchodce schvalující SNÍŽENÍ PENZÍ z Vysočiny neexistuje, paní poslankyně Eva Decroix ze SPOLU (ODS) ano. Není to Václav, ale Gerd, Friedrich, Edward... bydlí v domově důchodců a má rakovinu. Jeho příběh v komentářích,“ napsal na twitter jeden z uživatelů této sítě a do komentářů doplnil „skutečný příběh“ tohoto důchodce. Ukázalo se, že jeho fotografii využívají mnohé společnosti ke komerčním účelům. Měl např. rakovinu, bral na ni vitamíny a vlastnil sanatorium.
2/4
— ???? Nosey George - Naštvaný ?? (@JiriParkes1) March 2, 2023
Je to Fridrich Meincke.
Ne, je to Edward Banksley, majitel sanatoria.
Ne, už v sanatoriu žije.
A má rakovinu pic.twitter.com/GhjnAXcRPF
Sociální sítě mezitím zaplavily parodie na zmíněný seniorský materiál z dílny ODS.
Na jedné fotografii se na nás třeba usmívá pár golfistů v některém z tropických rájů a to vše doplněno textem: „Já s mou ženou Boženkou to vidíme stejně jako ministr financí. Důchodci se nemají špatně, v našem okolí většina penzistů se snížením souhlasí. Jaroslav M. a Božena M., Zlín.“
Z další fotografie hledí jakýsi rentiér v drahém obleku a se sklenkou v ruce. Text, kterým je foto doplněno říká, že připíjí drahým šampaňským na mimořádný nápad ministra financí zrušit důchody.
„A teď mě omluvte, spěchám na hon. Bohumil D., Teplice.“
Celá událost ale nevzbudila jen humorné reakce. Novinářka Karolína Stonjeková na svém facebooku zveřejnila text, který vidí celý problém z jiného úhlu.
„Nechci ‚valorizovat‘ míru humoru, která se na sítích strhla poté, co se ukázalo, že důchodce z Vysočiny je ve skutečnosti Gerd, Friedrich, Edward a Albert z Adobe Stocku. A proto bych se ráda naprosto vážně a bez jakékoli ironie zeptala Evy Decroix na několik věcí,“ začala svůj příspěvek a pokračovala výčtem několika dotazů.
Úvodem se zeptala, k čemu je dobré, zveřejňovat názory lidí, kteří nechtějí být ani jmenováni, natož ukázáni, tedy k čemu je dobré, uvádět citát, který může být stejně tak dobře autentický, jako vycucaný z prstu?
„Buď si sežeňte skutečné důchodce, kteří vám kromě názoru poskytnou i jméno a obličej nebo nevytvářejte fake news. Zvlášť ne za situace, kdy si vaše vláda udělala z boje proti dezinfu jednu ze svých vlajkových lodí,“ napsala a následoval další dotaz, se kterým se obrátila na Evu Decroix.
„Můžete mi, prosím, osvětlit, jak to bylo se seniorkou ve Sněmovně? Doslova jste napsala: ‚Dnes ráno jsem měla milou schůzku se seniorkou, která dorazila do Sněmovny sama a moc trvala na tom někomu říct, jak jí vadí, že je opozice zneužívá‘.“
Tento dotaz novinářka upřesnila s tím, že nechápe jak mohla seniorka sama přijít do Sněmovny, když vstup do parlamentu je možný jen v doprovodu poslance nebo jeho asistenta. „To jste dnes zrušili všechna bezpečnostní opatření a do Sněmovny si teď může kdokoli z ulice přijít a ‚trvat si na tom‘, že chce nějakému poslanci něco říct,“ naznačuje Stonjeková nedůvěru i v další skutečnosti uváděné poslankyní ODS.
„Nemáte pocit, že se z jedné nepravdy (lži) jen snažíte dostat (vykecat) jinou nepravdou (lží)? Předem děkuji za případnou reakci. A ve světle výše uvedeného přeji vaší vládě hodně zdaru v boji s dezinformacemi a fake news,“ zakončila spíše ironicky Karolína Stonjeková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA