Poprvé došlo k zákonné valorizaci v době ekonomické krize v roce 2008 za vlády Mirka Topolánka (ODS). Hranici pěti procent, při které dojde k mimořádné valorizaci, tehdy prosazoval zejména ministr práce Petr Nečas (ODS). Podle tehdy přijatého zákona o důchodovém pojištění nastane valorizace pátý měsíc po měsíci, kdy se zvyšování cen dostalo nad pět procent. Běžně se jinak důchody zvedají na začátku roku podle vývoje inflace a reálné mzdy v zemi.
„Směřujeme k mimořádné valorizaci důchodů od června 2022. Je to mimořádný krok, kterým se podle zákona upraví důchody v situaci, kdy je inflace nad pět procent. Senioři by si tak už v průběhu roku polepšili o 650 až 730 korun. Bylo by to podruhé v historii, kdy došlo k aktivaci tohoto mechanismu,“ uvedla Schillerová podle informací serveru CNN Prima NEWS.
Při mimořádné valorizaci se podle zákona zvedá penze o tolik procent, o kolik rostly ceny. Průměrný starobní důchod 15 411 korun se tak zvedne o 5,8 procenta, čímž si důchodci průměrně polepší o 690 korun. Tato mimořádná valorizace zatíží státní kasu příští rok až o dvacet miliard korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma