Důstojníci americké a ruské armády spolu komunikují. To je benefit války v Sýrii, hodnotil v rádiu Kmoníček

19.02.2016 13:55 | Zprávy

Hostem Michaela Rozsypala v dnešním Interview Českého rozhlasu Plus byl ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček.

Důstojníci americké a ruské armády spolu komunikují. To je benefit války v Sýrii, hodnotil v rádiu Kmoníček
Foto: Archiv HK
Popisek: Dr. Hynek Kmoníček, ředitel Zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky

„Z mého pohledu je tam jedním z problémů šířka témat, která si vůdci Evropské unie dali na stůl,“ řekl k probíhajícímu summitu EU Hynek Kmoníček. Nevnímá jako šťastné dávat dohromady migrační krizi či eventuální odchod Velké Británie z EU.

„To, co navrhuje Británie, jsou reformy, které by měly být natolik zásadní, aby nemuselo dojít ke změně celé EU,“ uvedl k Brexitu Kmoníček. Podle Kmoníčka nejde ale o divadelní představení. „Všichni účastníci tohoto sporu budou mít spočitatelné ztráty. Něco ztratíme my, něco na tom ztratí Velká Británie, něco Evropská unie. Každý bude něco tratit, ale vítězstvím bude to, že Evropská unie zůstane ve stejné formě,“ dodal k otázce Velké Británie.

Kmoníček se následně vyjádřil i k migrační krizi. Základní věci ochrany vnější hranice EU by však měly být řešeny co nejdříve. „Turecko je schopno nám pomoct, ale bude chtít tři věci. Bezvízový styk, zahájení rozhovorů ohledně vstupu do EU, podstatně více peněz, než mu nabízíme,“ sdělil. „Turecko v tuto chvíli ví, že jak v čase přibývá uprchlíků na jeho území, tak se jeho karty zlepšují,“ dodal. Nutné je podle něj také řešení situace na místě válek, aby lidé neměli důvod ze své vlasti prchat.

Podle Kmoníčka by pravděpodobně bez toho, aniž by Rusko vstoupilo do konfliktu v Sýrii, nedošlo k ženevským dohodám. „Ruské vojenské angažmá v Sýrii bude mít samozřejmě smíšenou závěrečnou zprávu. Díky tomu, že v tuto chvíli dochází ke koordinaci ruských a amerických jednotek v Sýrii, jedním z benefitů je situace, že mezi sebou poprvé od druhé světové války komunikují důstojníci obou armád,“ doplnil. Teorii, kdy by Rusko podporovalo de facto válku v Sýrii proto, aby stoupla migrační vlna mířící do Evropy, označil za konspirační. Spory Ruska s Německem nevnímá za zlé. „Když se s někým dohadujete, znamená to, že akceptujete, že existuje,“ řekl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zašli dál než jindy.“ Ameriku znepokojuje masivní čínská akce u Tchaj-wanu

16:06 „Zašli dál než jindy.“ Ameriku znepokojuje masivní čínská akce u Tchaj-wanu

Z Tchaj-peje – z hlavního města ostrova Tchaj-wan – zaznívá varování, že čínské námořnictvo je momen…