Letos se dostala důvěra Čechů v EU podle STEM na historické minimum. Podle únorového průzkumu totiž Unii věřila už jen zhruba třetina lidí. Přitom v polovině 90. let minulého století, kdy agentura začala zjišťovat míru důvěry, věřilo Unii 56 procent lidí a do roku 1999 důvěra vystoupala až na 62 procent. Důvěra téměř dvou třetin Čechů v EU ale vydržela jen krátce, už v roce 2001 klesla na 50 procent. Na stejnou úroveň jako v roce 1999 se dostala ještě v květnu 2003, rok před vstupem Česka do Unie, ale poté už 60 procent nikdy nepřesáhla.
Krátké posílení důvěry na 57 procent přinesl rok 2008, když měla ČR v následujícím roce předsedat Evropské radě. V roce 2008 ale přišla hospodářská krize a české předsednictví EU v roce 2009 poznamenal předčasný konec tehdejší vlády Mirka Topolánka, když poslanci vládě vyslovili nedůvěru. Podíl Čechů důvěřujících EU se od té doby vytrvale propadal až k nynějším 34 procentům.
Také spokojenost Čechů s členstvím ČR v Unii zaznamenala v posledních letech výrazný propad. Podle průzkumů CVVM činil podíl lidí spokojených s členstvím krátce po vstupu Česka do EU 30 procent a postupně rostl až na 40 procent v letech 2008 a 2009. Stejně jako důvěra v Unii se však i spokojenost s členstvím následně vytrvale snižovala až na loňských 26 procent. Od vrcholu před pěti lety se tak propadla do loňska o třetinu.
Vadí úřední šiml
Průzkum Eurobarometr, který nechává provádět Evropská komise, uvádí mírně optimističtější čísla. Krátce po vstupu do EU podle něj hodnotilo členství v Unii pozitivně 42 procent Čechů a o půl roku později dokonce 56 procent. V roce 2006 se ale podpora členství snížila na 44 procent. Pak se podíl kladných hodnocení ustálil nad dvěma pětinami. Stejně jako u českých agentur ale i podle Eurobarometru přinesla hospodářská krize pokles důvěry a spokojenosti lidí. Podle posledních výsledků evropských průzkumů z let 2010 a 2011 považovala členství v EU za prospěšné jen zhruba třetina Čechů.
Podle průzkumů CVVM vadí obyvatelům Česka na členství v EU nejčastěji nárůst byrokracie a přílišné omezování evropskými zákony. Na byrokracii si v průzkumech z posledních let stěžují zhruba čtyři pětiny Čechů a na evropské zákony více než dvě třetiny. Naopak jako plus Češi nejvíce zmiňují zlepšení možností pro studium, práci a život v zemích Unie, které zaznamenaly tři čtvrtiny lidí, a velký přísun peněz z evropských dotací, který uvádí dvě třetiny Čechů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma, čtk