„Zavedení eura bylo dokončení hlavního cíle Evropské unie – vytvoření jednotného trhu. Jednotný trh předpokládal zavedení jednotné měny,“ říká dnes pro ParamentníListy.cz profesorka Danuše Nerudová, emeritní rektorka Mendelovy Unverzity Brno.
„Jak ve vládě, tak mezi lidmi bylo přijímáno pozitivně. Jedním z hesel sametové revoluce byl návrat do Evropy. Naprostá většina Čechů a Moravanů chtěla do Evropské unie. Znamenalo to i přijmout euro. Euro bylo výrazem evropanství a sounáležitosti s Evropou,“ vzpomíná na rok 2002 Libor Rouček. Tehdy byl mluvčím české vlády, později se stane europoslancem za ČSSD.
Rouček také vzpomíná, jak žil v exilu v Rakousku a při svých cestách po Evropě musel stále měnit šilinky za marky, franky či liry. „Vždy jsem byl přesvědčen a budu přesvědčen, že je euro správné. Usnadňuje život jednotlivcům i firmám,“ říká.
Ústavní právník Zdeněk Koudelka, v té době poslanec za ČSSD, také v té době se společnou měnou sympatizoval. Odmítá ale Roučkova slova, že přijetí eura bylo vnímáno jako samozřejmá součást návratu do Evropy.
A s odstupem Koudelka svůj pohled revidoval. „Dnes jsem moudřejší o praktické poznání fungování Evropské unie jako její poddaný. Jsem zastáncem zachování koruny, kterou u nás zavedl roku 1892 český král, moravský markrabí a slezský vévoda František Josef I. Za korunu proti euru! Ve vztahu k euru měl před 20 lety i dnes pravdu Václav Klaus,“ říká pro ParlamentníListy.cz.
Sociolog Petr Hampl si myslí, že zásadním faktorem, který změnil historii eurozóny, je rapidně upadající kvalita politické reprezentace.
„Myslím, že lidé typu Helmuta Kohla by dokázali vyřešit problémy, které se později objevily. Nebo ty problémy aspoň zmírnit. Jenže si nedokázali představit, jak slaboduchá bude další generace evropských elit,“ hodnotí dnes zpětně sociolog.
Připomíná, že na přelomu tisíciletí projekt v podání tehdejších politiků, jako byli Helmut Kohl nebo Jacques Chirac, působil vlastně docela rozumně a zapadal do tehdejší strategie budoucnosti Unie.
Profesorka Danuše Nerudová si naopak myslí, že euro po překonání porodních bolestí teprve nyní začíná ukazovat svůj smysl. A mohli jsme jej vidět třeba v pandemii, kde společná měna sehrála pozitivní úlohu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo