Rada České televize se ve středu měla seznámit s výsledky komise, kterou v uplynulých týdnech sestavil Dvořák jako reakci na stížnost redaktorů. V původně pětičlenné komisi ale po odchodu prorektora Univerzity Karlovy Michala Šobra a novinářky Dany Schmidt zůstali pouze předsedkyně Etické komise Syndikátu novinářů Barbora Osvaldová, sociolog Jaromír Volek a zahraniční zpravodaj Rob Cameron z BBC. Činnost komise se proto Dvořák rozhodl zrušit.
Editoriální panel bude řešit kritiku na vedoucí pracovníky
Stanovisko, které ve středu Dvořák předložil radě, zahrnuje kromě sdělení auditorů i návrhy organizačních změn. Počítají mimo jiné s oddělením redakčních a editorských pravomocí, aby se nekumulovaly rozhodovací funkce. Dále má být zavedeno vícestranné rozhodování a zefektivnění klíčových porad. Nově vzniklý editoriální panel má řešit obdobné případy, kdy se centrem kritiky stanou samotní vedoucí pracovníci.
Pod stížností, která již delší dobu hýbe veřejnoprávní televizí, je podepsáno 24 redaktorů, podle nichž šéfredaktor Petr Mrzena zasahoval do zpravodajství ve prospěch prezidenta Miloše Zemana i jeho spřízněné strany SPOZ. Zpochybňování nestrannosti již dříve odmítl ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. Dvořák dnes prohlásil, že v souvislosti s kritikou nechystá žádné personální opatření vůči aktérům a za jejich projevy chce učinit tlustou čáru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe, čtk