Do Prahy proto komise poslala takzvané odůvodněné stanovisko, které je druhým stupněm trojstupňového procesu, jenž má zajistit soulad národních legislativ s unijním právem. Česko má nyní dva měsíce na nápravu, věc by mohla případně skončit až u Soudního dvora EU.
V podobné situaci se ze stejného důvodu jako ČR ocitly také Polsko a Litva. V jejím případě se ale komisi nelíbí jen omezení možnosti politickou stranu zakládat.
Omezení podle komise znamenají, že lidé z jiných zemí EU, kteří žijí v jedné z této trojice zemí, nemají stejná práva volit a stát se kandidáty v místních či evropských volbách jako občané těchto zemí. „To je v rozporu s právem EU i se zásadou zákazu diskriminace na základě státní příslušnosti, podle které mají mít občané EU možnost vykonávat svá práva za stejných podmínek jako státní příslušníci," uvedla komise.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp