Ve čtvrtek bude v uzbeckém Samarkandu zahájen historický summit Střední Asie – EU, který představuje významný posun ve vztazích mezi Střední Asií a Evropskou unií v době geopolitické nestability a změn. Mirzijojev v rozhovoru pro Euronews.com vysvětloval, že státy Střední Asie chtějí navázat úzké partnerství, z něhož by měly mít prospěch obě strany.
„Formát spolupráce mezi Střední Asií a Evropskou unií je jedinečnou platformou interakce, která nemá svým rozsahem a institucionálním záběrem obdoby. Evropská unie, která sdružuje 27 států včetně tří zemí G7 (Německo, Francie a Itálie) je největším integračním sdružením budujícím systémovou interakci se Střední Asií na meziregionální úrovni. Spolupráce s EU zahrnuje širokou škálu oblastí – od hospodářství a investic po udržitelný rozvoj, bezpečnost a digitální transformaci – a vychází z dlouhodobých strategických priorit,“ uvedl Mirzijojev.
Uzbecký prezident dodal, že Uzbekistán už navázal strategické partnerství s Itálií, Maďarskem a Francií nebo Německem, přičemž podobně jsou na tom ostatní středoasijské země. „EU dnes důsledně rozvíjí obchodní a investiční vztahy se středoasijskými státy. Za posledních sedm let se obchodní obrat mezi středoasijskými zeměmi a EU zečtyřnásobil a dosáhl 54 miliard eur,“ řekl Mirzijojev. Díky tomu se prý ze Střední Asie stává geopoliticky významná křižovatka mezi Východem a Západem.
Jednou z klíčových oblastí spolupráce by se mohly stát velké zásoby přírodních energetických zdrojů v době, kdy Evropa hledá spolehlivé alternativy k odstaveným ruským zdrojům. Klíčovou roli navíc podle Mirzijojeva budou hrát obnovitelné zdroje.
„Střední Asie se může stát spolehlivým partnerem, který je schopen nejen zajistit stabilní dodávky energie, ale také významně přispět ke globální dekarbonizaci. Významnou oblastí spolupráce je probíhající projekt, do něhož jsou zapojeny středoasijské země, na vytvoření zeleného strategického koridoru přes Kaspické a Černé moře do Evropy. Realizace této iniciativy položí pevný základ pro naše vzájemně výhodné energetické propojení,“ uvedl uzbecký prezident.
Uzbekistán a sousední země v regionu se podle něj stále více soustředí na oblast čisté energie, kde by mohlo být partnerství s EU nejsilnější. „Důležitou institucionální platformou pro spolupráci v oblasti obnovitelných zdrojů energie by mohlo být vytvoření partnerství mezi Střední Asií a EU v oblasti čisté energie. Tato iniciativa by usnadnila spolupráci v oblasti výroby ekologického vodíku, čpavku a biopaliv jako udržitelných alternativ k fosilním palivům,“ představuje si Mirzijojev.
V současné době prý Uzbekistán a další země v regionu aktivně rozšiřují své kapacity v oblasti obnovitelných zdrojů energie. „Kromě čtrnácti nově zprovozněných solárních a větrných elektráren plánujeme realizovat více než 50 podobných projektů o celkové kapacitě 24 000 megawattů. V příštích pěti letech chceme zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na 54 %. To pomůže snížit emise skleníkových plynů téměř o šestnáct milionů tun a přispěje k brzkému splnění závazku Uzbekistánu snížit emise o 35 % v rámci pařížské dohody,“ informoval Mirzijojev.
Spolupráce mezi EU a Střední Asií je podle něj důležitá z hlediska bezpečnosti v regionu, zejména ve světle nedávných geopolitických otřesů. „Jsme svědky hluboké proměny systému mezinárodních vztahů. Svět prochází rozsáhlými změnami, jejichž důsledky je stále obtížné předvídat. Uvědomujeme si, že náš region a Evropská unie čelí společným bezpečnostním hrozbám a výzvám včetně boje proti terorismu, extremismu a nadnárodnímu zločinu, jako je obchod s drogami. V tomto ohledu je spolupráce s Evropskou unií v oblasti bezpečnosti jednou z klíčových oblastí našeho partnerství,“ prohlásil prezident Uzbekistánu a vzkázal do Evropy, že „Střední Asie je otevřená dialogu a větší interakci v zájmu udržitelného rozvoje a zlepšení blahobytu našich obyvatel“.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič