Ve čtvrtek bude v uzbeckém Samarkandu zahájen historický summit Střední Asie – EU, který představuje významný posun ve vztazích mezi Střední Asií a Evropskou unií v době geopolitické nestability a změn. Mirzijojev v rozhovoru pro Euronews.com vysvětloval, že státy Střední Asie chtějí navázat úzké partnerství, z něhož by měly mít prospěch obě strany.
„Formát spolupráce mezi Střední Asií a Evropskou unií je jedinečnou platformou interakce, která nemá svým rozsahem a institucionálním záběrem obdoby. Evropská unie, která sdružuje 27 států včetně tří zemí G7 (Německo, Francie a Itálie) je největším integračním sdružením budujícím systémovou interakci se Střední Asií na meziregionální úrovni. Spolupráce s EU zahrnuje širokou škálu oblastí – od hospodářství a investic po udržitelný rozvoj, bezpečnost a digitální transformaci – a vychází z dlouhodobých strategických priorit,“ uvedl Mirzijojev.
Uzbecký prezident dodal, že Uzbekistán už navázal strategické partnerství s Itálií, Maďarskem a Francií nebo Německem, přičemž podobně jsou na tom ostatní středoasijské země. „EU dnes důsledně rozvíjí obchodní a investiční vztahy se středoasijskými státy. Za posledních sedm let se obchodní obrat mezi středoasijskými zeměmi a EU zečtyřnásobil a dosáhl 54 miliard eur,“ řekl Mirzijojev. Díky tomu se prý ze Střední Asie stává geopoliticky významná křižovatka mezi Východem a Západem.
Jednou z klíčových oblastí spolupráce by se mohly stát velké zásoby přírodních energetických zdrojů v době, kdy Evropa hledá spolehlivé alternativy k odstaveným ruským zdrojům. Klíčovou roli navíc podle Mirzijojeva budou hrát obnovitelné zdroje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič