„Pokud jde o firmy, poklesy důvěry oproti minulému měsíci jsou vesměs malé, týkají se průmyslu a služeb. U stavebnictví index stagnoval, v obchodě dokonce vzrostl. Vývoj tak zatím nepřipomíná situaci před třemi lety, kdy to skončilo hlubokou recesí," podotkl k tomu v rozhovoru pro Rádio Česko ekonom UnicreditBank Pavel Sobíšek.
„U domácností je propad hlubší. Nicméně může být ovlivněn tím, jak se všemi médii valili během srpna negativní zprávy. Týkalo se to spíše dění na finančních trzích než obsahu peněženek a vývoje nezaměstnanosti. Což je to, co by mělo o utrácení domácností rozhodovat," zmínil ekonom dále.
Neopakuje se situace známá před třemi lety
Zároveň ale poukázal na to, že o nějaký střemhlavý pád indikátorů nejde. Podle něj se tak neopakuje situace, která byla v ČR před třemi lety.
Od zbytku světa nás podle Sobíška pozitivně odlišuje nižší zadluženost vlády a fakt, že se u nás problém zadluženosti začal Janotovými balíčky řešit v předstihu. Stalo se tak v době, kdy ještě většina států o šetření neuvažovala.
„Na druhou stranu jsme součástí globální ekonomiky, takže z této naší výhody budeme moci začít čerpat a v době, kdy se do globální ekonomiky vrátí důvěra a začne růst. Pokud nebude růst, budeme mít stejné problémy, jako jiné země," dodal Sobíšek.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb