Ekonom Švejnar prozradil, z čeho plyne naštvanost Čechů, která se projevila ve volbách

30.10.2017 14:53 | Zprávy

Ekonom Jan Švejnar se na serveru Seznam Zprávy.cz vyjádřil k českým volbám. Češi podle jeho názoru hledají naději. Hledají ji i v situaci, kdy se zemi ekonomicky daří nad očekávání dobře. Proč ji hledají?

Ekonom Švejnar prozradil, z čeho plyne naštvanost Čechů, která se projevila ve volbách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Švejnar, kandidát na prezidenta

Čeští voliči dali podle ekonoma najevo, že plují s aktuálním proudem. Hledají netradiční politické lídry, kteří nabízejí lidem novou naději. Viděli jsme to u 45. prezidenta USA Donalda Trumpa, viděli jsme to u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a viděli jsme to teď i u Andreje Babiše. Proč lidé hledají novou naději i v situaci, kdy se české ekonomice dobře daří? 

„Lidé u nás se dívají na okolní země jako Rakousko a Německo a říkají si de facto, proč po třiceti letech od revoluce máme stále platy a mzdy (podle toho v jakém odvětví člověk pracuje) na polovině nebo čtvrtině toho, co je v Německu. Tam není směrodatné to, jak se měli rodiče a jak se máme my oproti rodičům, ale jak se máme my, mladí lidé, oproti mladým lidem, kteří jsou stejně dobří, nejsou lepší, někde za hranicí. Ta hranice už je víceméně pomyslná. Cestujeme víc, lidé komunikují víc. My jsme před a po druhé světové válce měli platy obdobné, nebo dokonce i vyšší, než byly v Německu nebo v Rakousku, takže bychom dnes měli být dál,“ zhodnotil nálady Čechů, Moravanů a Slezanů Švejnar.

Celý rozhovor naleznete zde.

Od Andreje Babiše lidé očekávají, že se za jeho vlády situace zlepší. Švejnar s Babišem komunikuje stejně, jako komunikuje i s jinými demokratickými politiky, a vysvětluje jim, kudy se teď pravděpodobně bude ubírat světová ekonomika. Politici by dnes měli investovat do oborů, kde z toho můžeme získat maximum. Důležité je přesně určit, které klíčové obory to jsou. V obecné rovině lze říci, že potřebujeme investovat do školství a do vědy.

Svět se mění, Česko musí na tyto změny reagovat, a to nejde bez stabilní politické reprezentace. To by si podle ekonoma měli uvědomit všichni demokratičtí politici a jednat s vítězem voleb Andrejem Babišem. Právě v tom vyjednávání by si měly strany vyhradit to, čeho chtějí docílit, vyhradit si ty resorty, do kterých se chtějí dostat, a potom tam ukázat, co umí,“ apeloval na politiky Švejnar.

Abychom udrželi klidné zahraniční investory, musíme mít vládu co nejdříve. Do Vánoc by to podle Švejnara bylo dobré. Pokud se jednání prodlouží významně i do roku 2018, může se nás stát, že zahraniční investoři začnou hledat bezpečnější přístav, než je Česká republika.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…