Společnost v Turecku je rozdělená. Osmdesátimilionový národ v neděli učiní velké rozhodnutí. V referendu bude hlasovat o tom, zda země půlměsíce půjde cestou parlamentní demokracie, kterou jí ve 20. letech 20. století vykolíkoval zakladatel moderního Turecka Mustafa Kemal Atatürk, nebo se vydá cestou významného posílení pravomocí současného prezidenta Recepa Erdogana.
Zastánci Erdogana mají za to, že Erdogan si zaslouží posílení pravomocí, protože zemi pozvedl. Především svou zemi znovu spojil s jejími muslimskými kořeny a to mnoho Turků oceňuje jako velmi pozitivní krok.
„Největší kvalita šéfa spočívá v tom, že je v kontaktu s lidmi. Viděl jsem ho nedávno na setkání s lidmi, jak potřásal asi tisícem rukou. Je na něm vidět, že nejde o politické gesto, nýbrž tak činí ze srdce,“ říká pětašedesátiletý stavební inženýr Ergin Kulunk na adresu prezidenta Erdogana. V neděli se rozhodne o tom, zda Erdogan dostane více pravomocí a stavební inženýr je připraven předat mu je.
Celý článek v angličtině naleznete zde
Atatürk se naproti tomu snažil o vytvoření sekulárního státu a Turecko si desítky let tento charakter drželo. Ovšem za cenu několika vojenských pučů. Liberálně smýšlející voliči, levicoví voliči,Kurdové, ale i někteří nacionalisté mají však z nového tureckého politického směřování obavy. Rádi by zůstali v kolejích, které položil Otec všech Turků, jak se zakladateli moderního státu také říká.
„Erdogan se snaží zničit republiku a dědictví Atatürka,“ běduje žena v domácnosti, jednašedesátiletá Nurten Kayacan z příbřežního města Izmir. V nedělním referendu je připravena říci „ne“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp