„Řekl bych velmi jednoduše, že krizi nemůžete zvládnout bez odpovídající pravomoci, je to tak jednoduché,“ řekl Lenarčič ve videorozhovoru pro Politico.
Jenže politici se často velmi zdráhají předávat Bruselu více pravomocí. Před úvahami o změnách základních smluv často varují jako antičtí hrdinové v antických bájích varovali před otevřením Pandořiny skříňky. V oblasti boje s pandemiemi tak nadále zůstávají klíčové pravomoci v rukou členských států.
„Zdraví, civilní ochrana, kontrola na hranicích... Všechny tyto oblasti jsou v pravomoci členských států,“ upozornil Lenarčič s dovětkem, že Evropská komise může vydávat toliko různá doporučení, co dělat, či nedělat, ale skutečnou moc tady mají v rukou členské státy. A pokud se nezmění základní smlouvy EU, nebude možné lépe koordinovat krizové řízení celého společenství.
Neřekl však, zda Evropská komise členské státy požádá o více moci pro krizové momenty.
Uznal, že už dnes si mohou jednotlivé státy pomáhat, pokud se chovají solidárně. Příklad Itálie ukázal, že bez pomoci partnerů lze koronavirovou pandemii zvládnout jen těžko. Pokud by ministři vnitra a ministři zdravotnictví EU více spolupracovali, EU jako celek by mohla být podle komisaře silnější.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp