„Evropa je na rozcestí po celou svou historii. Jsme na rozcestí nyní a budeme i za pět, deset let. Evropa je pluralitní, otevřená,“ řekl s tím, že ani za rok neočekává nějaké větší změny. Evropská komise či Evropský parlament podle něj však mohou být nervóznější.
Romancov se následně vyjádřil i k vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v USA. Trumpův efekt se podle něj v Evropě také projeví. „Ale musíme zůstat sami sebou. A ty státy s sebou musí komunikovat,“ dodal.
Své řekl také k volbám, které se příští rok budou v Evropě konat. „Za předpokladu, že by všechny ty volby dopadly pro Evropu negativně, tak je otázka, jak to bude pokračovat dál,“ dodal. „Evropa nebo Spojené státy jsou mohutné lodě a jejich reakce na kormidlo je pomalá,“ řekl také.
Blíží se také referendum k ústavě v Itálii. „Jde primárně o vztahy mezi horní a dolní komorou parlamentu co se týče schvalování zákonů,“ řekl k tomu. Migrace i Evropská unie podle něj bude pro změnu rezonovat u rakouských prezidentských voleb. „Nejrůznější média mají tendenci z některých politiků dělat anděly i ďábly. Ale nevím, zda je to tento případ,“ vyjádřil se krátce k vyjadřování rakouských médií k Norbertu Hoferovi.
A co Rusko a Spojené státy? „Rusové v zásadě měli pocit, když zvítězil Donald Trump, že zvítězil jejich kandidát. Postupně však lidé začali vnímat, že je to americký prezident. Když se podíváte, kým se začíná Donald Trump obklopovat, tak to není nikdo, kdo by byl v minulosti k ruskému prezidentovi vstřícný,“ zmínil Romancov. Rusové podle něj adorují Putina proto, že nemají na výběr z více kandidátů.
„Aby došlo k uznání anexe Krymu, to by musel schválit Kongres, a to si nedovedu představit. To znamená uznání de iure. A uznání de facto, tady existuje precedens s balkánskými státy,“ zmínil závěrem Romancov.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef