Ve druhé části svých Otázek položil Václav Moravec dotaz, jak se zbavit exekucí. Odpovídaly Pirátka Olga Richterová a exministryně spravedlnosti a hnutí ANO Taťána Malá.
Exekucí je v Česku ztíženo asi 640 tisíc lidí. Někteří lidé si nadělají dluhy a když přijdou o práci, nemají dluhy čím splácet. Problém často odloží tím, že si vezmou nebankovní půjčky a splácí s nimi dluhy u bank. Ale to je ekonomicky smrtící spirála, která lidem dává možnost jen osobního bankrotu. Ale kdy k němu přistoupit? Nebudou věřitelé až příliš biti?
Malá prozradila, že se pohledy hnutí ANO sbližují s ODS, ale jedním dechem dodala, že koalice nakonec pravděpodobně potáhne za jeden provaz a poškodí pozice věřitelů. „Pomoc musí být adresná a především musíme pomáhat těm, kteří si chtějí nechat pomoct. A my se musíme především změřit na to, aby se lidé do těch problémů nedostávali. A také musíme zajistit to, aby ten dlužník plnil své závazky vůči věřitelům, protože mezi věřitele často patří i tzv, nedobrovolní věřitelé, jako jsou společenství vlastníků bytových jednotek,“ upozorňovala Malá s tím, že pokud jeden z majitelů neplatí, ostatní vlastníci bytů na něj doplácejí.
Richterová oponovala, že největší problém mají dlužníci, kteří mají na triku tři a více exekucí, kteří nemají reálnou šanci z kolotoče exekucí uniknout. A těm chce vláda pomoct.
„To klíčové je výživné. Jakmile jde o děti, tak tam je ustanovení o uhrazení veškerého dlužného výživného a to pak je lepší pro rodiny dlužníků, aby byli v insolvencích, aby se ty peníze dostaly k dětem,“ zdůrazňovala Richterová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák